SPK’dan Özsermaye Açıklaması

Sermaye Piyasası’nın haftalık olarak açıkladığı bültene göre;Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Via Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın 13,60 lira pay başına bedelle halka arzına onay verdi.

TFKB Varlık Kiralama 17 milyon avro tutarındaki, Aktif Bank Sukuk Varlık Kiralama 100 milyon lira tutarındaki kira sertifikası ihracı, Ekim Turizm Ticaret ve Sanayi ise 200 milyon lira tutarındaki borçlanma aracı ihracı için SPK’ya başvurdu.

Halkbank’ın 2,5 milyar dolarlık, ING Bank’ın 2 milyar liralık, Ereğli Tekstil Turizm Sanayi ve Ticaret’in 200 milyon liralık, Deva Holding’in 150 milyon liralık, Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi’nin ise 100 milyon liralık borçlanma aracı ihracı başvurusunu onaylayan SPK, Omurga Gayrimenkul Portföy Yönetimi A.Ş. Karma Birinci Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun kuruluşuna izin verilmesi talebinin olumlu karşılanmasına karar verdi.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK)  bültende, “Aracı Kurumların Sermayelerine ve Sermaye Yeterliliğine İlişkin Esaslar Tebliği”nin uygulanmasına ilişkin ilke kararı açıklandı.

3 KEZ TEKRAR EDERSE…

Aracı kurumların asgari özsermayesinin Tebliğ’de öngörülen tutarın altında gerçekleşmesi halinde şirketlere 20 güne kadar süre verilmesine, verilen süreler içinde aykırılığın giderilmemesi veya aykırılığın yıl içinde 3 üncü kez tekrar etmesi halinde, ayrıca ek süre verilmeksizin, aracı kurumların faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasına karar verdi.

Aracı kurumlar faaliyet kapsamlarına göre 2 ila 25 milyon TL arasında değişen asgari özsermayeye sahip olmak durumundalar.

SUÇ DUYURULARI

SPK, Tarım Kredi Gıda Sanayi ve Ticaret ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda 2 kişi hakkında suç duyurusunda bulunulmasını ve Tarım Kredi Gıda Sanayi ve Ticaret’in Bulgaristan’da kurulu Altın Dış Ticaret EAD ve Elöz Gıda Tarım ve Petrol Ürünleri’ne finansman sağlama işlemlerinin Türk Ceza Kanunu’nun 155. maddesi kapsamında değerlendirilmek üzere Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmesini kararlaştırdı.