A1 FX’den Günlük Bülten ve Analiz

Dün ard arda gelen verilerden sonra bugünün gözdesi Tarım Dışı İstihdam Verisi

Sabah saatlerinde İngiltere’ den açıklanan ve beklentiyi karşılamayan PMI verisiyle başladığımız günde öğleden sonrası veri açısından yoğun olacak. Dün Draghi’ nin başrolünde olduğu olaylarda Avrupa Merkez Bankası faizlerde bir değişiklik yapmadı ve -0.40%’ ta sabit tuttu. Bu zamana kadar çok daha yüksek volatalite yaşadığımız toplantılarda bu sefer aynı etki söz konusu olmadı. Mart ayı ek teşviklerinden sonra, attıkları adımların etkisini piyasada görebilmek adına geri çekilmesi beklenen ECB, herhangi bir yeni adım olmadığını ve gerekmesi durumunda 2017 yılı Mart ayı sonrasında varlık alımlarına devam edeceğini belirtti. Şirket tahvil alımlarına 8 Haziranda başlanacağını hatırlatan Draghi, alınan tedbirlerin kredi maliyetlerini azaltmaya devam ettiğini, ekonomide toparlanmanın yavaş ilerlediğini kaydetti. Basın toplantısı devam ederken son bulan OPEC toplantısında da bir sonuç çıkmadı. Viyana’ da toplanan OPEC üyeleri petrol arzının dondurulması yada tavan fiyat uygulaması gibi bir sonuca varmadı. Ülkelerin serbest üretim kararı alarak devam edecek olmaları petrol fiyatlarında bir miktar geri çekilmelere sebep olsa da fiyatlar bu sabah yeniden yukarı yönlü hareket içerisinde. Yükselen petrol fiyatları gelişen piyasalardaki olumsuz havayı bugün fazlasıyla dağıtabilir. Fakat Yurtiçinde yükselen enerji fiyatları kuru olumsuz etkileyebilir. Yüksek petrol fiyatı dolasıyla yüksek enflasyon FED’i faiz artırımına en çok yaklaştıran konulardan. Bu noktada BIST100 çok olumsuz etkilenmese de döviz sepetindeki yukarı yönlü seyir devam edebilir. Bugün yine gözler Amerika’ da açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisiyle ABD’ nin faiz artırma noktasında veriler gerçekten elini güçlü kılıyor mu görmüş olacağız. ABD’ de şuan grev olması gelecek olan verinin şeffaf olmadığı yönünde. Haziran ya da Temmuz ayında faiz artırma niyeti olan FED’ in gelecek olan rakamla çok fazla fikir değiştireceği beklenmiyor. Bu yüzden faiz kararı ile ilgili sabah ne konuşuyorsak, akşamda fikirlerde çok fazla değişmeyecek gibi duruyor. FED üyesi Tarullo ise dün yaptığı konuşmada İngililtere’ nin Avrupa Birliği’ nden çıkıp çıkmayacağının FED için öneminin altını çizdi. İçeride enflasyon rakamlarını takip edeceğimiz günde beklentide iyi gelecek olan rakamlar TL varlıkları üzerinde kısa sürelide olsa pozitif bir iyimserlik oluşturabilir. Euro tarafından açıklanacak olan Perakende Satış Veriside dünden sonra bizim için önemli olacaktır.

USDTRY Analizi

3 Haziran 2016 09:58

Tehlikeli seviyeleri kendine destek edinen USDTRY’de yeni kabine ve Merkez Bankası hamlesi sonrasındaki olumlu hava çoktan dağılmış görünüyor. Enerji ithalatının yüksek olması sebebiyle OPEC’e rağmen yükselen petrol fiyatları TL’yi olumsuz etkileyebilir. Bugün açıklanacak yurtiçi enflasyon verilerinin ardından ABD’den gelecek yoğun veri takvimi kurun seyri için belirleyici olacak. Yukarı yönlü hareketliliğin devamında 2.9620 seviyesinin kırılması ile birlikte 2.9750 2.9850 seviyeleri test edilebilir. Aşağı yönlü hareketlilikte ise 2.9410 ve 2.9330 seviyeleri test edilebilir.

ALTIN

3 Haziran 2016 00:00

Dün Avrupa Merkez Bankası toplantısından önce 1210-1220 dolar arasında işlem gören altın, Draghi konuşmalarından sonra dolar endeksinin bir miktar değer kazanmasıyla 1209 seviyelerine kadar geri çekişmeler yaşadı. Küresel çapta güçlü duruşunu koruyan Dolar baskısı altında satıcılı eğilimini koruyan Altın’ da, ‘Güvenli Liman’ özelliği biraz daha kısıtlı kalmış gibi görünüyor. Öğleden önce dolar endeksinin seyrine göre hareket edecek olan Altın, istihdam rakamı ve saatlik kazançlarda görülebilecek sert yükselişle yönünü 1200 dolar ve yakın desteklerini test etmesine neden olabilir. Bu durumun devamında 1196 ve 1190 seviyeleri ilk hedefler olurken. Açıklanan verilerin dolar endeksinde negatif bir algı yaratması altında yukarı yönlü hareketleri gözlemletebilir.1217 ve 1220 Dolar seviyeleri öncelikli hedeflerimiz olacaktır.

EURUSD Analizi

3 Haziran 2016 09:22

Dün Avrupa Merkez Bankası tutanakları her ne kadar sakin geçse de Draghi’nin tahvil alım programını uzatabileceğine dair mesaj vermesi Euro’da değer kaybı sağladı. Dün OPEC toplantısının ardından petrol fiyatlarında yaşanan kısmi değer kaybının ardından tekrar toparlanma olması da doları desteklemeye devam edebilir. Euro Bölgesi’nden PMI ve perakende satışlar verilerini takip edeceğiz. Fakat gün içerisinde ABD’den gelecek yoğun veri takvimine odaklanılacak. Otalama saatlik kazançlar, tarım dışı istihdam, PMI ve fabrika siparişleri verileri açıklanacak. Dopdolu bir ekonomik takvim takip edeceğimiz günde Fed’in önümüzdeki aylara dair faiz artırım planına veri odaklı bakmak için oldukça yeterli data göreceğiz. Aşağı yönlü hareketliliklerin devamında 1.1130seviyesinin kırılması ile birlikte 1.1100 ve 1.1060 destekleri test edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.1200 seviyesinin kırılması ile birlikte 1.1220 ve 1.1260 dirençleri test edilebilir.