Alan Yatırım BIST, VIOP, FOREX Bülteni

Borsa İstanbul’un yükselişine gevşeyen döviz kurları destek oldu…

BIST 100 endeksi, dünü 0,86% artış ile 78.832,65 puandan tamamladı. Endekste işlemler  77.721,56- 79.063,15 aralığından yapıldı.

Avrupa borsalarında kar satışları etkili oldu..

Dün Avrupa’da veri akışının sakin olduğu günde, Avrupa borsaları geçtiğimiz gün görülen kazançların bir kısmını geri verdi. Kar satışlarının hakim olduğu Avrupa borsaları günü değer kaybı ile tamamladılar. Bugün Avrupa’da Almanya ticaret dengesi verileri takip edilecek.

ABD’de gündem sakindi…

ABD’de veri akışının sakin olduğu günde, güne  yatay seyir ile başlayan ABD borsaları günü sınırlı değer kazancı ile tamamladılar. Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları verisi takip edilecek.

Türk Lirası cinsinden varlıklar; gelişmekte olan ülke para birimleri ile birlikte hareket içinde…

Dün yurt içinde Nisan ayına ait sanayi üretim verileri takip edildi. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi nisanda yıllık yüzde 0,7 artışla 9 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Beklenti ise yüzde 3.1 olması yönündeydi. Dünya genelinde gevşeyen dolar algısı devam ederken, gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kazandı ve Türk Lirası da söz konusu seyre iştirak etti. Güne pozitif başlayan Borsa İstanbul, Türk Lirasının değer kazanmasının etkisiyle makro gündem gölgede kaldı.  2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  9,11 seviyesinde değişim göstermezken, döviz sepeti de 3,08 seviyesinde günü tamamladı.

Yükselişlerin devam edebilmesi için 78.500 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması gerekmektedir…

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Kısa vadeli olarak baktığımızda, bir süredir 80.000 seviyesi etrafında sıkışma yaşayan endeks geçtiğimiz haftalarda görülen satışlar sonrası, 80.000 seviyesini aşağı yönlü kırmış olup teknik olarak ta seyri zayıflamıştır.  Endeks  geniş resimde 80.000 seviyesinin aşağısında kaldığı sürece zayıf seyri devam edecektir.  Bir süredir zayıf seyrin hakim olduğu endekste dün görülen pozitifliğin ardından endeksin 78.500 seviyesi  üzerinde bir kapanış gerçekleştirmesi teknik açıdan olumludur. Bugün yükselişlerin devam edebilmesi için 78.500 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmektedir.

Zayıf Dolar TL Varlıkları Tutuyor

Küresel piyasalar dün İngiltere tarafında açıklanan imalat ve sanayi üretimi verilerini takip etti. İngiltere tarafında hem imalat hem de sanayi üretimi verileri beklentilerin üzerinde geldi. Dolar dün küresel piyasalardaki zayıf seyrini sürdürdü. Özellikle Dolar tarafında zayıflama eğilimi FED öncesi devam edebilir. Küresel piyasalarda hafta genelinde zayıf olan ekonomik takvimde yarında ciddi hareket yaratabilecek bir veri bulunmamakla birlikte, ABD tarafında açıklanacak toptan satış envanteri verisini takip etmekte fayda var. Türkiye tarafında da dün sanayi üretimi verisi takip edildi. Nisan ayında Türkiye sanayi üretim verisi %0.7 gelerek beklentilerin oldukça altında kaldı. TL varlıklarda ise; gün içindeki satış baskısı Dolar tarafındaki zayıflığa bağlı olarak kapanışta toparlandı.

VIOP-30 Endeks Sözleşmesi

Dün gün içinde satış baskısı altında kalan varlıklar, günü kısmen artı kapatırken, yakın vade endeks kontratı da pozitif kapandı. Özellikle FED’in faiz artırmayacağına dair beklentilerin güçlenmesi yurt içi piyasalarda FED öncesi kısmi pozitifliğin devam etmesini sağlayabilir. Teknik olarak bakıldığında dün kontrat önemli bir seviye konumundaki 97,500 seviyesini tekrar test etti. Özellikle kontratta kısmi toparlanmanın devam etmesi için 97,500 seviyesi üzerindeki hareketin kalıcı olması gerekmekte. Bu durumda kontrat tekrar 200 günlük hareketli ortalamayı test edebilir. Ancak 200 günlük hareketli ortalama kontratta baskı oluşturabilir. Kontratın bugün tekrar 97,500 seviyesi altına sarkması halinde ise; 95,800 seviyesine doğru gevşeme görülebilir.

VIOP-Dolar Sözleşmesi

Dolar’ın küresel piyasalardaki aşağı yönlü hareketi dün de devam etti. Özellikle FED öncesi Dolar FED baskısını fiyatlamaya devam ediyor. Veri takviminin de zayıf olması aşağı yönlü hareketleri destekliyor. Teknik olarak bakıldığında dün 2,9200 seviyesi altında kalıcılık sağlayan yakın vade Dolar kontratı aşağı yönlü hareketini 2,8980 desteğine doğru devam ettirdi. Kontrat bu seviyeden kısmi destek bulsa da, aşağı yönlü baskının bugün 2,8980 seviyesi altına sarkması halinde satış baskısı 2,8800 seviyesine doğru devam edebilir. Kontratın bugün 2,8980 üzerinde tutunması halinde ise; kısmi toparlanmalarda 2,9200 direnci test edilebilir.

VIOP-Altın Sözleşmesi

Altın’da Dolar’daki aşağı yönlü hareketin devam etmesinden destek alarak, kazançlarını hızlandırdı. Özellikle Altın tarafının aşağı yönlü hareketlerde hızlıca toparlanması yukarı yönlü hareketleri desteklemekte. Dün de yukarı yönlü gapli açılış yapan kontrat günü de sert yükselişle kapattı. Teknik olarak bakıldığında dün 1260 seviyesinin üzerini test eden kontrat bu seviye üzerinde kalıcılık sağlayamadı. Özellikle kontrattaki yükselişin devamı için 1260 seviyesi üzerindeki fiyatlamalar önem arz etmekte. Kontratın bugün 1260 seviyesini aşması halinde yukarı yönlü hareketlerde 1275 direnci test edilebilir. Kontratın bugün 1260 direnci altında kalmaya devam etmesi halinde ise; 1244 seviyesine doğru düzeltme hareketleri ön plana çıkabilir.

Küresel piyasalar dün İngiltere tarafında açıklanan imalat ve sanayi üretimi verilerini takip etti. İngiltere tarafında hem imalat hem de sanayi üretimi verileri beklentilerin üzerinde geldi. Dolar dün küresel piyasalardaki zayıf seyrini sürdürdü. Özellikle Dolar tarafında zayıflama eğilimi FED öncesi devam edebilir. Küresel piyasalarda hafta genelinde zayıf olan ekonomik takvimde yarında ciddi hareket yaratabilecek bir veri bulunmamakla birlikte, ABD tarafında açıklanacak toptan satış envanteri verisini takip etmekte fayda var. Türkiye tarafında da dün sanayi üretimi verisi takip edildi. Nisan ayında Türkiye sanayi üretini verisi %0.7 gelerek beklentilerin oldukça altında kaldı. TL varlıklarda ise; gün içindeki satış baskısı Dolar tarafındaki zayıflığa bağlı olarak kapanışta toparlandı.

EURUSD:  Paritede FED Bazlı Fiyatlamalar Etkin…

EURUSD tarafında dün veri akışının zayıf olması Dolar tarafındaki aşağı yönlü baskının devam etmesini sağladı. Parite önemli destek seviyeleri üzerindeki tutunma eğilimiyle birlikte yükseliş gösterdi. Özellikle FED toplantısı öncesi beklentilerin zayıf olmasıyla birlikte paritedeki yükseliş eğilimi devam edebilir.

Teknik olarak bakıldığında dün parite 1,1340 seviyesi üzerindeki kalıcılığını 1,1390 direncine taşıdı. Ancak paritede yukarı yönlü hareket bu seviye üzerinde kalıcılık sağlayamıyor. Bu nedenle yukarı yönlü hareketin 1,1390 seviyesinin üzerinde tutunması halinde yükseliş kademeli olabilir. EURUSD’da 1,1390 seviyesi üzerindeki hareketler önemli direnç konumundaki 1,1440 direncini test edebilir. EURUSD’ın 1,1390 seviyesi üzerinde tutunamaması halinde ise; 1,1340 desteğine doğru gevşeme ön plana çıkabilir.

GBPUSD: Günlük Bazda Volatilite Devam Etmekte…

GBPUSD tarafı dün de volatil fiyatlanmaya devam etti. İngiltere tarafında açıklanan sanayi ve imalat üretimi verileri aşarken, paritede veri bazlı yükseliş kalıcı olamadı. GBPUSD Haziran ayı içinde volatil fiyatlanmaya devam edebilir. Özellikle volatil hareketlerde kazanç ve kayıpların kalıcı olamaması nedeniyle temkinli olmakta fayda var.

Teknik olarak bakıldığında GBPUSD tarafındaki yükselişler dün de kalıcı olamayarak, parite tekrar 1,4520 seviyesinin altına sarktı. Özellikle paritenin bugün 1,4520 seviyesi altında kalmaya devam etmesi halinde, aşağı yönlü baskı tekrar 50 günlük hareketli ortalamanın bulunduğu 1,4460 seviyesini test edebilir. Ancak GBPUSD tarafında aşağı yönlü hareketlerde 50 günlük hareketli ortalama üzerinde kalıcılık sağlanması halinde volatilitenin toparlanma sağlayabileceğini söylemekte fayda var. GBPUSD’nin bugün tekrar 1,4520 üzerine çıkması halinde ise; 1,4570 ve 1,4620 seviyelerine doğru yükseliş görülebilir.

USDJPY: Önemli Desteğinden Toparlanma Sağlıyor…

USDJPY tarafında da dün satış baskısı devam etti. Özellikle zayıf Dolar fiyatlaması parite tarafında da aşağı yönlü baskıyı desteklerken, parite önemli seviyelerden destek bulmakta. Yeni günde de USDJPY tarafında Dolar’a bağlı aşağı yönlü baskı devam edebilir.

Teknik olarak bakıldığında USDJPY aşağı yönlü hareketlerde önemli seviye konumundaki 106,60 desteğinden toparlanma sağlamaya devam etmekle birlikte, temel beklentilere bağlı aşağı yönlü baskının bu seviyenin altına sarkması halinde satış baskısı kısa vadeli dip seviye konumundaki 105,60 seviyesine doğru devam edebilir. USDJPY’nin 106,60 desteğinden tepki alımlarına devam etmesi halinde ise; kısmi toparlanmalarda 107,65 direnci test edilebilir.

USDTRY: Gelişmekte Olan Ülke Para Birimleri Daha Temkinli…

USDTRY tarafında da dün Dolar bazlı hareketle birlikte aşağı yönlü baskı devam ederken, gelişmekte olan ülke para birimleri daha temkinli hareket etmekte. Özellikle USDTRY tarafındaki kayıplarda hızlı bir toparlanma gösterdi. Ancak Dolar tarafındaki zayıflığın devam etmesi paritedeki kısmi tepki alımlarının kalıcı bir toparlanma sağlamasını engelleyebilir.

Teknik olarak bakıldığında 2,8920 seviyesinin altında satış baskısının ön planda olduğu parite 2,8760 desteğine doğru hareketlerde tepki alımları görülüyor. USDTRY’nin bugün tekrar 2,8920 seviyesi üzerinde destek bulması halinde tepki alımları 2,9080 direncine doğru toparlanma sağlayabilir. Paritenin bugün 2,9080 seviyesi altında kalmaya devam etmesi halinde ise; tekrar 2,8760 desteğine doğru gevşeme görülebilir.

Altın: 50 Günlük Hareketli Ortalama Üzerinde Hızlandı…

Altın’da tarafında da kısa vadeli satış baskısının hızlı bir şekilde toparlanma göstermesi sonrası, Dolar bazlı harekete bağlı olarak sert yükseliş görüldü. Özellikle Altın tarafındaki yükselişler FED öcesi FED’e bağlı zayıf beklentilerle devam edebilir.

Teknik olarak bakıldığı 50 günlük hareketli ortalamanın aşılmasıyla birlikte kazançlarını 1263 direncine taşıyan Altın’da yukarı yönlü hareket bu önemli direnç seviyesine takıldı. Özellikle 1263 seviyesi üzerinde Altın kazançlarını 1273 ve 1283 seviyelerine taşıyabilir. Ancak dünkü fiyatlamanın bugün 1263 seviyesi altında kalmaya devam etmesi halinde 1253 seviyesine doğru düzeltme görülebilir.

Brent Petrol: Yükseliş Trendi Hızlanarak Devam Ediyor…

Brent Petrol tarafında ise; dün ABD EIA petrol stok verisi takip edildi. Ham petrol stok verisi dün beklentilerin altında kalırken, ABD tarafında üretimin düşüş göstermeye devam etmesiyle birlikte Brent Petrol pozitif eğilimini sürdürüyor. Özellikle temel verilerin desteğiyle güçlü bir yükseliş hareketi yakalayan Brent tarafındaki pozitiflik kısmi düzeltme hareketlerine rağmen devam edebilir.

Teknik olarak bakıldığında Brent Petrol dün 52,80 direncini test ederken, sert yükselişin 52,80 seviyesini aşması yukarı yönlü eğilimin devam etmesini destekleyebilir. Özellikle bu seviye üzerinde yükseliş görülebilmesi için Avrupa seansındaki fiyatlamanın 52.80 üzerinde tutunması gerekmekte. 52,80 seviyesi üzerinde 53,50 seviyelerine doğru yükseliş görülebilir. Brent Petrol’ün bugün 52,80 altında kalmaya devam etmesi halinde ise; 52,10 desteğine doğru gevşeme görülebilir.

ALAN YATIRIM MENKUL DEĞEERLER A.Ş.

ARAŞTIRMA DEPARTMANI