Alan Menkul’den BIST ve VIOP Bülteni

DÜN NE OLDU?

ABD DOLARINDA GLOBAL YÜKSELİŞTEN BIST NEGATİF ETKİLENDİ…

ABD Dolarının global olarak yükselmesi ve TL’ye karşı günlük %1 yükselişle 3,05 seviyesini test etmesi sonucunda BIST 100 Endeksi banka hisseleri öncülüğünde düşerek günü %0,2 değer kaybı ile 77,068 seviyesinden tamamladı. Bankacılık hisseleri dün %0,8 gerilerken sanayi hisseleri %0,4 yükseldi. Banka ve sanayi hisselerinin dünkü ayrışmasında; Doların TL’ye karşı daha fazla yükselmesi enflasyonda düşüşün ve TCMB’nin faiz indirim sürecinin devamlılığına ilişkin endişeler banka hisselerini olumsuz, buna ihracat gelirlerinde artış beklentileri nedeniyle sanayi hisseleri olumlu etkilenmesi belirleyici faktör oldu.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

ÖNEMLİ BİR GÜNDEM MADDESİNİN OLMAMASI İLE BİRLİKTE YATAY SEYİR…

TL’de değer kaybının gelişen ülke para birimlerindeki düşüşe eşlik etmesi nedeniyle BIST 100 Endeksinde negatif açılış beklemekteyiz. TL, ABD Dolarına karşı değer kaybına ek olarak Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programında 2017 yılında azaltıma gidebileceğine yönelik haberlerle Euro’ya karşı da değer kaybetti. TL’nin en düşük değerini gördüğü 14 Eylül 2015’deki seviyesinin sadece %0,9 üzerinde bulunuyor. Dolayısıyla TL’de en düşük değerlere yaklaşılmasının BIST üzerinde bankacılık hisseleri ve yüksek net döviz borcuna sahip şirketler üzerinde baskıyı artırmasını beklemekteyiz. Bununla birlikte TL’de değer kaybının sürmesi durumunda sanayi hisseleri banka hisselerine kıyasla daha güçlü kalmasını beklemekteyiz.

Bugün bankacılık sektörünün Ağustos ayı bilançosu BDDK tarafından açıklanacak. Temmuz ayında sektör aylık ortalamalarının üzerinde performans göstermişti. Beklentimiz düşen faiz ortamında Temmuz ayındaki pozitif seyrin sürebileceği şeklinde. Bankaların 3. Çeyrek bilançoları hakkında ön fikir vermesi açısından Ağustos ayı verileri önemli olacak.

ŞİRKET HABERLERİ

AFYON…Nötr… Şirket, 30 Eylül’deki Afyon şehir merkezindeki eski fabrika arsasının satılacağını açıklmasına ek olarak, dün Afyon Belediye Meclisinin 04.10.2016 tarihinde yapılan toplantısında kabul edilen 378 no’lu imar planı değişikliğine göre, eski fabrikanın bulunduğu bölgenin sanayi imarı, mevzuat gereğince yapılması gereken terkler sonrasında konut ve ticari imara dönüştürüldüğünü açıkladı. (KAP). Bununla birlikte Afyon Çimento hisseleri sözkonusu beklentilerle birlikte son bir haftada %47 yükselmiş durumda.

ENKAI… Pozitif…Hisse geri alım programı çerçevesinde geri alınacak pay tutarının 4,2 milyon adetten 8,4 adete yükseltilmesine ve bu işlem için ayrılacak fonun 60 milyon TL’yi aşmayacak şekilde yapılmasına karar verdiğini açıkladı.

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, Eylül ayı enflasyonunun düşük gelmesi TCMB’nin faiz indirim sürecinin devamına işaret etmesine bağlı olarak banka hisselerindeki yükselişin öncülük ettiği BIST 30 endeksindeki yükselişe bağlı olarak günü %0,69 yükselişle 94,875 seviyesinden tamamladı.

Bugün Ekim vadeli kontratta TL’de değer kaybının negatif baskısı eşliğinde düşüşle açılış beklemekteyiz. 93,5-94,5 aralığında hareket beklemekteyiz.

USDTRY Kontratı

Dün küresel bazda veri akışının sakin olduğu günde doların dünya genelinde değer kazanma eğilimi devam etti. Bununla birlikte Türk Lirası dolar karşısında değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimleri arasında 4. sıradaki yerini aldı. Türk Lirasındaki negatif ayrışma derecesinin yüksek olması nedeniyle gün boyu değer kazanan USDTRY Ekim kontratı günü %0,72 değer kazancı ile 3,0620 seviyesinde tamamladı.

Bugün ABD’den gelecek olan veri akışı önem arz etmekte olup, kontratın güne yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz. USDTRY spot piyasada 3,07-3,10 dirençaleri önemini korumaya devam ederken, 3,05-3,00 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Dün dünya genelinde doların değer kazanma eğilimi sonrasında altında sert satış baskısı görüldü. Gün içerisinde satış baskısının artarak devam ettiği Altın Ekim kontratı günü %2,17 değer kaybı ile 1285 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki tepki alımları göz önünde bulundurarak, Altın kontratının sınırlı yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün dünya genelinde doların değer kazanma eğilimi sonrasında EURUSD paritesinde değer kayıpları görüldü. Dolarda görülen değer kazancı paralelinde EURUSD Ekim kontratı dünü %0,53 değer kaybı ile 1,1164 seviyesinden tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle tepki alımlarının görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz.