Alan Menkul’den Kontratlara Bakış

DÜN NE OLDU?

 

GLOBAL NEGATİF SEYİR VE DOLAR/TL’DE YÜKSELİŞE BAĞLI OLARAK  BIST 100 ENDEKSİ GERİLEDİ…

ABD Doları’nın global olarak değer kazanması hisse piyasaları üzerindeki baskıya neden olmakta. Dün BIST 100 Endeksi Dolar’ın TL’ye karşı da Temmuz’daki 3,0970 zirvesine doğru ilerlerken beklentimiz paralelinde bankacılık sektörü sanayi sektörüne göre daha fazla negatif etkilenmekte. Dün de BIST Bankacılık Endeksi %0,6 gerilerken BIST Sanayi Endeksi %0,3 geriledi.

 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

 

SAAT 10:00 CARİ AÇIK VERİSİ İZLENİLECEK…

 

BIST 100 Endeksinde global negatif seyre bağlı olarak zayıf seyrin bugün de sürmesini beklemekteyiz. 20 Ekim TCMB toplantısı öncesinde Dolar/TL’de yükseliş eğiliminin BIST üzerinde ve banka hisseleri özelinde sınırlı negatif etkisini korumasını beklemekteyiz. Bununla birlikte 76,000-80,000 bandındaki son 2 aylık dönemdeki yatay hareketin dışına çıkabilecek bir gelişme bulunmuyor.

 

Bugün 10:00’da TCMB tarafından Ağustos ayı cari açık verileri açıklanacak. Piyasa beklentisi 1,4 milyar US$ şeklinde. Sözkonusu veri piyasa açısından ihracat ve ithalat verilerinin daha önce Gümrük Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanması nedeniyle önemli derecede sürpriz içermiyor. Bununla birlikte yıllık bazda cari açık seviyesinin tekrar 30 milyar US$ üzerine çıkabilecek olması, cari açıkta düşüş trendinin petrol fiyatlarındaki yükselişi de dikkate aldığımızda sonlanmakta olduğunu göstermesi açısından önemli olacak.

 

ŞİRKET HABERLERİ

 

ARCLK…Nötr… Şirket, gelişen piyasa ve pazar koşulları dikkate alınarak daha etkin ve verimli bir yapı kurulması amacıyla, ar-ge ve üretim faaliyetleri dışındaki yurt içi faaliyetlerinin ayrı bir tüzel kişilik üzerinden gerçekleştirilebilmesi için, bilançosunda yer alan bayi yönetimi, reklam ve sponsorluk faaliyetleri, envanter ve stok yönetimi, lojistik yönetimi, garanti hizmetleri yönetimi, montaj ve servis hizmetleri faaliyetlerine ait aktif ve pasiflerin kısmi bölünme yolu ile %100 bağlı ortaklık şeklinde Arçelik Pazarlama A.Ş.’nin kurulmasına karar verildiğini açıkladı. (KAP)

 

TTRAK …Nötr…Şirket, Eylül ayı ihracat verilerini açıkladı. Şirkette 3. Çeyrek dönemde 2,558 adet ihracat gerçekleştirdi. Sözkonusu veri geçen yıl aynı döneme göre %32 düşüş ve bu yıl 2. Çeyrek döneme göre ise %23 azaldı. (KAP)

 

BIST 30 Kontratı

 

Ekim vadeli kontrat, global piyasalardaki düşüş ve Dolar/TL’deki yükseliş eşliğinde gerileyen BIST 30 Endeksi paralelinde günü %0,6 düşüşle 95,200 seviyesinden tamamladı.

 

Bugün Ekim vadeli kontratta global negatif seyrin devamı eşliğinde dünkü 95,200 seviyesindeki kapanışın ardından bugün hafif düşüş şeklinde açılış ve 94,500-95,500 bandında hareket beklemekteyiz.

 

 

USDTRY Kontratı

 

Dün sakin veri takvimine rağmen  dünya genelinde doların değer kazanma eğilimini sürdürmesinin etkisiyle USDTRY Ekim kontratındaki yükseliş gün boyu devam etti. USDTRY Ekim kontratı günü %0,47 değer kazancı ile 3,0966 seviyesinde tamamladı.

 

Bugün yurt içinde Ağustos ayına ilişkin cari açık verisi takip edilecek olup, sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki sakin seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne yatay seyir ile başlamasını beklemekteyiz. USDTRY Ekim kontratında 3,10 direnci önemini korumaya devam ederken, 3,05-3,00 bandı destek konumunda bulunuyor.

 

ALTIN/USD Kontratı

 

Dün dünya genelinde güçlü dolar eğiliminin devam etmesi altında zayıf seyrin görülmesinde etkili oldu. Söz konusu zayıf seyir paralelinde Altın Ekim kontratı günü %0,58 değer kaybı 1255 US$ seviyesinde tamamladı.

 

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki yatay seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

 

EURUSD Kontratı

 

Dün dünya genelinde görülen güçlü dolar eğilimi EURUSD paritesini baskıladı. Bu kapsamda EURUSD Ekim kontratı günü  %0,78 değer kaybı ile 1,1083 seviyesinde tamamladı.

 

Sabah saatleri itibariyle zayıf seyrin görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.