Alan Yatırım- BIST,VIOP, FOREX Bülteni

Gündem

Hafta kapanışında uluslararası piyasalarda veri akışı zayıftı. Almanya tarafında açıklanan enflasyon verisi beklentiler dahilinde açıklandı. Yeni hafta ise küresel piyasalar için volatil geçebilir. Özellikle FED’in faiz kararı haftanın en önemli verisi olacak. FED’den Haziran toplantısında da faiz artırımı beklenmiyor. Bununla birlikte Dolar tarafı hafta kapanışında tepki verdi. Her ne kadar FED’den bu toplantıda faiz artırımı beklenmese de önümüzdeki toplantılara yönelik sinyal gelmesi volatiliteye neden olabilir. Hafta genelinde ayrıca ABD ve Avrupa tarafında açıklanacak enflasyon verileriyle birlikte İngiltere ve Japonya Merkez Bankaları’nın da faiz kararları takip edilecek. Bu nedenle bu hafta ve Brexit oylamasının yapılacağı önümüzdeki hafta küresel bazda ser fiyatlamalara neden olabilir. Yeni haftanın ilk işlem günün de ise; veri akışı zayıf olacak. Türkiye tarafında ise; Cuma günü açıklanan büyüme verisi beklentilerin üzerinde %4.8 gelirken, cari açık verisi de beklentilerden iyi geldi. Ancak TL varlıklar tarafında Dolar’daki tepki alımlarına bağlı olarak değer kaybı ön plandaydı.

 

EURUSD:  Kritik Hafta Başladı…

Hafta kapanışında EURUSD tarafındaki düzeltme hareketi ikinci güne taşındı. Özelllikle Dolar tarafındaki tepki alımlarının devam etmesi, paritedeki aşağı yönlü harekette öncü oldu. Ancak bu hafta ekonomik takvim hem Euro hem de ABD tarafında yoğun olacak. Bu nedenle FED beklentilerinin zayıf fiyatlanması ve FED’in bu haftaki toplantısında faiz artırımına gitmemesi EURUSD tarafındaki hareketin düzeltme olarak kalmasını sağlayabilir.

Teknik olarak bakıldığında hafta kapanışında 50 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunamayan paritede satışlar 50 haftalık üssel hareketli ortalamanın bulunduğu 1,1240 desteğine taşındı. 1,1240 seviyesi EURUSD için önemli destek olmakla birlikte bugün bu seviye üzerinde tutunma görülmesi halinde tekrar 1,1290 seviyesine doğru toparlanma görülebilir. EURUSD’ın 1,1240 seviyesi altına sarkması halinde ise; satışlar hızlanarak 1,1190 ve 1,1150 seviyelerini test edebilir.

 

GBPUSD: Sert Satış Sonrası Düzeltme Görülebilir…

GBPUSD’de de hafta kapanışında Dolar endeksindeki toparlanma sert değer kaybına neden oldu. Özellikle İngiltere tarafında yapılacak referanduma dair riskler de parite üzerinde halen risk oluşturuyor. bu hafta İngiltere tarafında da önemli veriler açıklanacak. Hem İngiltere hem ABD tarafındaki yoğun ekonomik takvim Brexit haftası öncesi sert volatiliteye neden olabilir.

Teknik olarak bakıldığında Cuma günü 50 günlük hareketli ortalamanın altında sert satış baskısı altında kalan GBPUSD tekrar 1,4190 seviyesinden toparlanma sağladı. parite tarafında 1,4190 seviyesinden görülen hızlı toparlanma yeni hafta başlangıcında toparlanma sağlayabilir. Özellikle GBPUSD’nin 1,4240 seviyesi üzerinde tutunması halinde tekrar 1,4360 seviyelerine doğru yükseliş görülebilir. GBPUSD’nin bugün tekrar 1,4240 seviyesi altına sarkması halinde ise; 1,4190 desteği test edilebilir.

 

USDJPY: Risk Algısı Yen’i Tutuyor…

USDJPY ise haftanın son işlem gününde de zayıf bir fiyatlama sergiledi. Özellikle Dolar tarafındaki yükselişe rağmen paritedeki tutunma eğiliminde risk algısının öncü olduğu söylenebilir. Brexit’e dair endişeler Yen tarafının destek bulmasını sağlayabilir. Ancak hafta genellinde özellikle ABD ve Japonya tarafında yoğun bir ekonomik takvim takip edileceğinden sert fiyatlamalar ön plana çıkabilir.

Teknik olarak bakıldığında parite hafta kapanışında 106,60 desteği üzerinde tutunmaya devam ederken, bu seviye üzerindeki kalıcılık tekrar yükseliş görülmesi için önemli. USDJPY’nin bu seviye üzerinde tutunması halinde tekrar 107,65 seviyesine doğru toparlanma ön plana çıkabilir. USDJPY’nin 106,60 desteği altına sarkması halinde ise; kısa vadeli dip olarak gözüken 105,60 desteği test edilebilir.

 

USDTRY: Dolar Bazlı Tepki Yükseliş Sağladı…

Dolar haftanın son işlem gününde tüm para birimlerine karşı değer kazanırken, gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı da düzeltme yaptı. özellikle kısa vadede gelişmekte olan ülke para birimlerindeki performansın görülmediği TL tarafında da sert zayıflama görüldü. Yeni haftada ABD tarafında çok önemli veriler açıklanacağından USDTRY tarafında da fiyatlama veri bazlı olabilir.

Teknik olarak bakıldığında Cuma günü 2,8920 seviyesinden aldığı destekle sert yükselen USDTRY’de gün sonundaki hızlı geri çekilme paritenin 2,9300 seviyesi altında kalmaya devam etmesi halinde 2,9080 seviyesine doğru gevşeme görülmesine neden olabilir. Özellikle 2,9080 seviyesine doğru hareketlerde 4 saatlik grafikteki 50 birimlik hareketli ortalama düşüşü baskılayabileceğinden dikkat edilmeli. USDTRY’nin bugün 2,8300 seviyesi üzerine çıkması halinde ise; 2,9460 direnci test edilebilir.

 

Altın: Yükseliş İvmesini Zayıflattı…

Altın tarafında ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası başlayan yükseliş hareketi hafta kapanışında da devam etti. Özellikle FED bazlı fiyatlamalar Altın tarafında yükselişi desteklerken, İngiltere referandumuna dair risklerde yükseliş sağlıyor. Ancak haftanın son işlem gününde Altın kısmen daha zayıf bir yükseliş performansı göstererek yukarı yönlü ivmenin zayıfladığına işaret etti. Bu nedenle Altın FED öncesi düzeltme hareketlerini ön plana çıkarabilir.

Teknik olarak bakıldığında Cuma günü Altın 1273 seviyesi üzerinde zayıf bir kalıcılık sergilerken, fiyatlamanın bugün 1273 seviyesi altına sarkması, 1263 seviyesine doğru düzeltme görülmesini sağlayabilir. Altın’ın bugün 1273 seviyesi üzerinde tutunması halinde ise; 1283 direnci test edilebilir.

 

Brent Petrol: Temel Veriler Düzeltmede Belirleyici Olabilir…

Brent Petrol’de ise; cuma günü sert satış baskısı vardı. Özellikle temel veriler Brent için olumlu olmakla birlikte hafta kapanışında açıklanan sondaj kuyu sayısı da kısmi bir artış gösterdi. Özellikle uzun vadeli yükseliş trendi görülen sert düzeltme hareketi Brent tarafında satışların devamını sağlayabilir. Ancak Dolar bazlı hareketlerde ön planda fiyatlandığından FED’in faiz artırımına gitmemesi Brent’in tekrar toparlanmasını sağlayabilir.

Teknik olarak bakıldığında Brent Petrol’deki satış baskısı haftanın son işlem gününde 50,30 seviyesine kadar gevşeme sağladı. Özellikle Brent için 50,30 seviyesi önemli destek olarak gözükmekte. Bu seviyenin yeni haftayla birlikte kırılması satış baskısının 49,80 seviyelerine taşınamamasına neden olabilir. Brent’in bugün 50,30 üzerinde tutunması halinde ise; tekrar 50,80 ve 51,50 seviyelerine doğru yükseliş görülebilir.

Global bazda değerlenen dolar yurt içi gündemi gölgede bıraktı…

BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününü 1,06% azalış ile 76.887,29 puandan tamamladı. Endekste işlemler  76.723,22- 77.838,94 aralığından yapıldı.

 

Avrupa borsalarında kayıplar devam etti…

Geçtiğimiz Cuma günü Avrupa borsalarında, hafta ortasında başlayan kayıplar etkisini sürdürdü. Özellikle banka hisselerinde görülen düşüş dikkat çekti. Bununla birlikte petrol fiyatlarında görülen yüzde 1’i aşan değer kaybı  paralelinde enerji şirketi hisselerinde görülen düşüşler de Avrupa borsalarındaki kayıplarda etkili oldu.

 

ABD’de küresel negatifliğe ayak uydurdu..

Haftanın son işlem gününde ABD’de gündeme konu olan Michigan tüketici güveni beklentilerin hafif üzerinde açıklandı. Güne düşüş ile başlayan ABD borsaları dünya genelinde endekslerde görülen panik havasının etkisiyle günü değer kaybı ile tamamladı.

 

Borsa İstanbul  da küresel negatifliğe iştirak edenler arasındaydı…

Geçtiğimiz Cuma günü yurt içinde gündeme konu olan 1. çeyrek büyüme verisi yüzde 4,8 açıklanarak beklentilerin üzerinde geldi. Bununla birlikte Nisan ayına ilişkin cari açık verisi  ise beklentilerin altında 2,96 milyar dolar açıklandı. Yurt içinde olumlu bir tablo çizilen makro gündeme rağmen, haftanın son işlem gününde dünya genelinde  endeksler görülen panik havası  ve güçlenen dolar algısı yurt içi makro gündemi gölgede bıraktı. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  9,22 seviyesine yükselirken, döviz sepeti de 3,10 seviyesinde günü tamamladı.

 

77.000 seviyesi aşağısında gerçekleşen kapanış sonrası teknik görünüm olumsuz…

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Kısa vadeli olarak baktığımızda, bir süredir 80.000 seviyesi etrafında sıkışma yaşayan endeks geçtiğimiz haftalarda görülen satışlar sonrası, 80.000 seviyesini aşağı yönlü kırmış olup teknik olarak ta seyri zayıflamıştır.  Endeks  geniş resimde 80.000 seviyesinin aşağısında kaldığı sürece zayıf seyri devam edecektir.  Bir süredir zayıf seyrin hakim olduğu endekste haftanın son işlem günüde dünya genelinde devam eden panik havasının havanın  etkisiyle gelen satışlar sonrası endeksin 77.000 seviyesi aşağısında bir kapanış gerçekleştirmesi teknik açıdan olumsuzdur. Bugün yükselişlerin görülebilmesi için 77.000 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmektedir. Endeksin yükseliş denemelerinde 78.500 seviyesi önemli direnç seviyesi konumundadır. Endekste satışların devam etmesi  durumunda ise 75.000 seviyesi önemli destek seviyeleri konumundadır.

 

 

Küresel Piyasalar Kritik Haftaya Girdi

Hafta kapanışında uluslararası piyasalarda veri akışı zayıftı. Almanya tarafında açıklanan enflasyon verisi beklentiler dahilinde açıklandı. Yeni hafta ise küresel piyasalar için volatil geçebilir. Özellikle FED’in faiz kararı haftanın en önemli verisi olacak. FED’den Haziran toplantısında da faiz artırımı beklenmiyor. Bununla birlikte Dolar tarafı hafta kapanışında tepki verdi. Her ne kadar FED’den bu toplantıda faiz artırımı beklenmese de önümüzdeki toplantılara yönelik sinyal gelmesi volatiliteye neden olabilir. Hafta genelinde ayrıca ABD ve Avrupa tarafında açıklanacak enflasyon verileriyle birlikte İngiltere ve Japonya Merkez Bankaları’nın da faiz kararları takip edilecek. Bu nedenle bu hafta ve Brexit oylamasının yapılacağı önümüzdeki hafta küresel bazda ser fiyatlamalara neden olabilir. Yeni haftanın ilk işlem günün de ise; veri akışı zayıf olacak. Türkiye tarafında ise; Cuma günü açıklanan büyüme verisi beklentilerin üzerinde %4.8 gelirken, cari açık verisi de beklentilerden iyi geldi. Ancak TL varlıklar tarafında Dolar’daki tepki alımlarına bağlı olarak değer kaybı ön plandaydı.

 

VIOP-30 Endeks Sözleşmesi

Yakın vade endeks kontratı da haftanın son işlem gününde beklentilerden iyi gelen yurt içi verilere rağmen satış baskısı altında kaldı. Özellikle kısa vadede ABD verilerine bağlı olarak sert satış baskısı altında kalan Dolar’ın tepki vermesi, endeks kontratına negatif yansıdı. Yeni haftada da önemli veri akışıyla birlikte özellikle FED toplantısı öncesi temkinli fiyatlama devam edebilir. Teknik olarak bakıldığında Cuma günü öenmli destek konumunda bulunan 96,000 seviyesi üzerinde tutunamayan endekste satış baskısı devam etti. Kontratın bugün 96,000 seviyesi altında fiyatlanmaya devam etmesi halinde satış baskısı kontratın önemli destek bulduğu 94,200 seviyesine doğru devam edebilir. Bu seviye altındaki fiyatlamalarda ise; kontrata daha negatif bakmakta fayda var. Kontratın bugün satış baskısına tepki vermesi halinde ise; öncelikli olarak 96,000 direnci bu seviye üzerinde ise; 97,500 seviyesi test edilebilir.

 

VIOP-Dolar Sözleşmesi

Yakın vade Dolar kontratında ise; haftanın son işlem gününde Dolar bazlı harekete bağlı olarak yükseliş vardı. Özellikle Dolar’ın küresel piyasalarda tepki vermesi yükselişte öncü olurken, bu hafta ABD tarafından gelecek önemli açıklanmalar toparlanmanın kalıcı olup olamayacağında belirleyici olabilir. Teknik olarak bakıldığında 2,8980 seviyesinden aldığı destekle toparlanmasını ikinci güne taşıyan kontrat, dün yukarı yönlü hareketlerde 50 günlük hareketli ortalamaya takıldı. Özellikle kontratın 50 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkması yükselişin anlam kazanması için önemli gözükmekte. Bu durumda yukarı yönlü hareket 2,9400 ve 2,9620 seviyelerine doğru devam edebilir. Kontratın bugün 50 günlük hareketli ortalama baskısı altında kalmaya devam etmesi halinde ise; tekrar 2,9200 ve 2,8980 seviyelerine doğru gevşeme görülebilir.

 

VIOP-Altın Sözleşmesi

Altın tarafında ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası başlayan yükseliş hafta kapanışında da devam etti. FED’in bu hafta yapacağı toplantıya dair beklentiler zayıf olmakla birlikte, Brexit baskısı da Altın’ı desteklemekte. Bu nedenle hafta genelinde Altın kontratı içinde önemli veriler takip edilmeli. Teknik olarak bakıldığında 1260 seviyesi üzerindeki hareketini Cuma günü 1275 direncine taşıyan kontratta, bu seviyenin aşılması yükselişi 1289 ve 1305 direncilerine taşıyabilir. Ancak kontratın 1275 direncine takılması halinde kısmi düzeltmelerde 1260 desteği test edilebilir

 

ALAN AYATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.

ARAŞTIRMA DEPARTMANI