Alan Yatırım Günlük BIST-VIOP Bülteni

DÜN NE OLDU?

 

BIST100 ENDEKSİ TL’DE DEĞER KAYBI EŞLİĞİNDE DÜŞÜŞE DEVAM ETTİ…

BIST 100 Endeksi global piyasalarda düşüş eğilimi ve TL’deki değer kaybının sürmesine paralel olarak günü %0,5 düşüşle 78,333 seviyesinden tamamladı. Cuma günü açıklanan ABD GSMH 3. Çeyrek döneme ait ilk veri %2,5 olan beklentilerin üzerinde %2,9 şeklinde açıklandı.

 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

 

HAFİF NEGATİF SEYRİN 76,000-80,000 BANDINDA SÜRMESİNİ BEKLEMEKTEYİZ…

 

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ TÜRKİYE’DE ENFLASYON, ABD TARAFINDA FED TOPLANTISI VE İSTİHDAM VERİLERİ…

 

BIST 100 Endeksinde bugün, son 3 aylık dönemdeki 76,000-80,000 hareket bandı içinde global piyasalardaki hafif negatif seyir ve TL’deki değer kaybı sürecinde hafif düşüş eğilimli seyrin sürmesini beklemekteyiz. Global piyasalarda ABD seçimlerine bir hafta kala Clinton-Trump arasındaki puan farkının tekrar kapanması piyasaların yakından izlediği önemli konu olmaya devam ediyor. Bu haftanın en önemli gündem maddeleri iç piyasada 03 Ekim Perşembe günü açıklanacak Türkiye enflasyon verileri iken, dış piyasalarda ise 02 Temmuz Çarşamba Fed toplantısı ve 04 Ekim Cuma ABD istihdam verileri olacak. 

 

ŞİRKET HABERLERİ

 

ALCAR…Nötr… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 8 milyon TL ile geçen yıl aynı dönemdeki 10 milyon TL’nin altında kar açıkladı. Geçen yıla göre satışlar öenmli oranda değişmezken FAVÖK 3 milyon TL’den 5 milyon TL’ye yükseldi. (KAP)

EGSER…Negatif… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde çeyreksel bazda 2 milyon TL net kar ile son beş yılın en düşük karını açıkladı. FAVÖK te çeyreksel bazda 14 milyon TL’den 5 milyon TL’ye geriledi. (KAP)

 

GUBRF…Sınırlı Pozitif… Şirket, %40 paya sahip olduğu Negmar Denizcilik Yatırım A.Ş.’deki hisselerinin satışı amacıyla hazırlıklarının yapılmasına karar verdi. (KAP)

 

KARSN…Nötr… Şirket, sermaye arttırımı nedeniyle ihraç edilen 140 milyon TL nominal değerli payların 15 gün süreyle kullandırıldığı ve kullanılmayan payların nominal değerinin 549.9 milyon TL olduğu açıkladı. (KAP)

 

ZOREN…Nötr…Şirket, Osmangazi Elektrik Dağıtım ile Osmangazi Elektrik Perakende Satış’ın satın alınmasına karar verdi ve müzakerelerin devam ettiğini bildirdi. (KAP)

 

BIST 30 Kontratı

 

Ekim vadeli kontrat,  BIST 30 Endeksi’ndeki düşeşe paralel olarak günü %0,44 düşüşle 96,050 seviyesinden tamamladı.

 

Bugün Ekim vadeli kontratta son gün olması nedeniyle volatil bir seyir izlenebilecek iken BIST 30 Endeksine paralel olarak hafif negatif seyir gözlenebilir.

 

USDTRY Kontratı

 

Haftanın son işlem gününde dolar gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanma eğilimini korudu. Bu kapsamda USDTRY Ekim kontratı günü %0,32 değer kazancı ve  3,1180 seviyesinde tamamladı.

 

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki yatay seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Ekim kontratında 3,15 direnci önemini korumaya devam ederken, 3,10-3,07 bandı destek konumunda bulunuyor.

 

 

ALTIN/USD Kontratı

 

Yurt içi piyasaların yarım gün işlem gördüğü günde Altın Ekim kontratında yatay fiyat hareketleri hakimdi. Bu kapsamda Altın Ekim kontratı haftanın son işlem gününü yatay ve 1266 US$ seviyesinde tamamladı. Ancak küresel piyasalarda günün geri kalanında yaşanan hareketliliğin fiyatlaması bugün kontratta etkisini gösterebilir.

 

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

 

 

EURUSD Kontratı

 

Yurt içi piyasaların yarım gün işlem gördüğü günde EURUSD Ekim kontratında sınırlı fiyat hareketleri görüldü. Bu kapsamda EURUSD Ekim kontratı haftanın son işlem gününü %0,27 değer kaybı ile 1,0905 seviyesinde tamamladı.Ancak küresel piyasalarda günün geri kalanında yaşanan hareketliliğin fiyatlaması bugün kontratta etkisini gösterebilir.

 

Sabah saatleri itibariyle yatay seyrin görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının yatay seyir ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.