Alan Yatırım Günlük BIST-VIOP Bülteni

DÜN NE OLDU?

 

GELİŞEN PİYASALARDA NEGATİF BASKI EŞLİĞİNDE BIST GERİLEDİ…

BIST 100 Endeksi, global piyasalarda TRump’un yeni ekonomi politikalarına bağlı olarak tahvil faizlerinde yükseliş ve yerel döviz kurlarındaki değer kaybı eşliğinde günü %1,0 düşüşle 74,419 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %0,6 be BIST Sanayi Endeksi %1,3 geriledi. BIST Sanayi Endeksinin gerilemesinde şirket bazında spesifik risklere bağlı olarak düşüş etkili oldu.

 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

 

TAHVİL FAİZLERİNDE YÜKSELİŞ VE TL’DE DEĞER KAYBININ ARDINDAN KISA VADELİ NORMALLEŞME…

 

Trump’un yeni ekonomi politikalarının fiyatlandığı ABD 10 yıllık tahvil faizleri global piyasaların belirleyicisi olmaya devam etmekte. ABD Seçimlerinin ardından %1,8 seviyesinden %2,3 yükselen 10 yıllık tahvil faizleri son durumda %2,22 ile hafif durulmuş görünmekte. Global benchmark olan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş Türkiye 10 yıllık tahvil faizlerinde de %10,3 seviyesinden %11,1 seviyesine yükselmesine neden olmuştu. Tahvil faizlerinde yükseliş zamanla genel ekonomi üzerinde yavaşlama etkisi oluşturabileceğinden bir süreliğine de olsa döviz kurlarında değer kaybını azaltıcı rol oynabilir. Bu paralelde tahvil faizlerinde yükseliş ve kurlarda değer kaybı sürecinde kısa vadeli durulmaya bağlı olarak hisse piyasasında da kısa vadeli tepki yükselişi bekleyebiliriz. BIST 100 dün de 74,400 seviyesine son 8 günde 3. kez gerilemiş görünmekte. BIST 100 Endeksinde mevcut seviyelerden kısa vadeli tepki yükselişi görülebileceğini düşünmekteyiz. Bununla birlikte orta-uzun vadeli resimde Trump’un yeni ekonomi politikasının orta-uzun vadeli global piyasaları negatif etkilemeye devam etmesini beklemekteyiz.

 

ŞİRKET HABERLERİ

 

 

Kredi Faizlerinde BSMV’nin kaldırılması üzerinde çalışılıyor… Bankacılık Sektörü…Sınırlı Pozitif….Geçtiğimiz hafta Maliye Bakanı Ve bankacılar buluşmasında özellikle ticaret ve üretimi desteklemek için krediler üzerindeki %5 BSMV’nin kaldırılması veya indirime gidilmesi üzerinde çalışıldığı belirtildi. 

 

BIST 30 Kontratı

 

 

Aralık vadeli kontrat, tahvil faizlerinde yükseliş ve TL’de kısmen değer kaybının sürmesine bağlı olarak günü %0,9 düşüşle 91,850 seviyesinden tamamladı.

 

Bugün Aralık vadeli kontratta dünkü düşüşün ardından global piyasalardaki nötr ortama bağlı olarak hafif tepki yükselişi beklemekteyiz. Sözkonusu kontratta 91,5-93,0 aralığında hareket beklenebilir.

 

USDTRY Kontratı

 

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasalarda dolar baskın karakter olmaya devam etti.Söz konusu ortamda dolar gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanırken Türk Lirası negatif ayrışma derecesi yüksek olan para birimleri arasında yer aldı.  Bunun paralelinde USDTRY Aralık kontratı günü %1,02 değer kazancı ile 3,3220 seviyesinde tamamladı.

 

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne yatay bir  başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında yükselişlerin devam edebilmesi için 3,25 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, 3,20-3,15 bandı destek konumunda bulunuyor.

 

ALTIN/USD Kontratı

 

Küresel piyasalarda Trump sonrası yükselen risk algısı, yeni haftada yerini güçlü dolara bıraktı. Bunun paralelinde Altın Aralık kontratı haftanın ilk işlem gününü %2,91 değer kaybı ile  1214 US$ seviyesinde tamamladı.

 

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne sınırlı tepki alımları ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

 

EURUSD Kontratı

 

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasalarda dolar baskın karakter olmaya devam etti. Dolar hem gelişmiş hem de gelişmkete olan ülke para birimleri karşısında değer kazandı. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı günü %1,61 değer kaybı ile  1,0725 seviyesinde tamamladı.

 

Sabah saatleri itibariyle EURUSD paritesinde görülen seyir nedeniyle EURUSD kontratının güne sınırlı tepki alımları ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.