Alan Yatırım’dan Dolar/TL’de Yeni Zirve BIST’I DüşürdÜ Mü?

DÜN NE OLDU?

 

DOLAR/TL’DE YENİ ZİRVE BIST’I DÜŞÜRDÜ…

BIST 100 Endeksi, USDTRY’de 3,1132 ile yeni zirve seviyesine yükseliş nedeniyle negatif etkilenerek %0,8 düşüşle 76.810 seviyesinden tamamladı. ABD Doları’nın global olarak güçlenmesi paralelinde TL’ye karşı da yükselmesi, global tahvil faizlerinde yükseliş eşliğinde Türkiye 10 yıllık tahvil faizlerinde yeniden %10 seviyesine yükseliş BIST Banka hisselerinde %1,9 düşüşe neden oldu. BIST Sanayi Endeksi ise önemli değişiklik göstermeyerek yatayda kaldı. Yükselen tahvil faizleri ve güçlenen dolar nedeniyle banka hisselerinde negatif sanayi hisselerinde sınırlı pozitif ayrışma beklentimiz paralelinde gerçekleşmeye devam etmekte.

 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

 

BIST’TE YATAY HAREKET, SANAYİ HİSSELERİNDE POZİTİF VE BANKA HİSSELERİNDE NEGATİF SEYİR…

 

Hisse piyasalarında ABD Doları’nın değer kazanma süreci ve tahvil faizlerinde yükselişin belirleyici olmaya bugün de devam etmesini beklemekteyiz. Bugün ABD’de 15:30 ÜFE, Perakende Satışlar ve 17:00 Tüketici Güveni verileri açıklanacak. Sözkonusu verilerin daha önce açıklanan öncü göstergeler eşliğinde ABD Dolar’ı lehine gelme olasılığını kısmen güçlü görmekteyiz. Bu durumda ABD Doları lehine güçlü veri TL’de değer kaybının ve Türkiye tahvil faizlerinde yükselişin sınırlı da olsa devam etmesine neden olabilir. Tahvil faizlerinde yükseliş ve TL’de değer kaybının gelecekte enflasyonda düşüş sürecini engellemesi durumunda TCMB’nin faiz indirim sürecinin de devam edip etmeyeceği konusu BIST Banka hisseleri üzerinde negatif etkiye sahip olmakta.

 

ŞİRKET HABERLERİ

 

GUBRF…Pozitif…Şirket, Söğüt/Bilecik’teki maden sahasınına ilişkin olarak daha önce feshedilen sözleşme kapsamında Koza Altın A.Ş.’ye devredilmiş olan işletme ruhsatlarının GUBRF adına tescili için Maden İşleri Genel Müdürlüğü nezdinde gerekli devir işlemlerine başlanılmasına yönelik TMSF’den talepte bulunduğunu açıkladı. (KAP)

 

TKFEN…Nötr…Tekfen Holding grup şirketi Tekfen İnşaat‘ın daha önce ön protokol yaptığı Katar’daki 2.1 milyar dolar bedelli otoyol projesi ile ilgili nihai sözleşmeyi imzaladığını duyurdu. (KAP)

 

 

BIST 30 Kontratı

 

Ekim vadeli kontrat, Dolar/TL’de ve tahvil faizlerinde yükseliş eşliğinde olumsuz etkilenen banka hisselerinde düşüşün öncülük ettiği BIST 30 Endeksi paralelinde günü %0,68 düşüşle 94,300 seviyesinde tamamladı.

 

Bugün Ekim vadeli kontratta bugün açıklanacak ABD verilerinin Dolar/TL’de ve tahvil faizlerinde olası etkisine bağlı olarak 93,500-95,000 bandında hareket beklemekteyiz. Dolar/TL’de ve tahvil faizlerinde yükseliş Ekim vadeki kontratta 93,500 seviyelerine doğru gerilemeye neden olabileceğini düşünmekteyiz.

 

USDTRY Kontratı

 

Dün Türk Lirası gelişmekte olan ülke para birimlerinde görülen kitlesel harekete iştirak ederek dolar karşısında değer kaybetti. Spot piyasada USDTRY paritesi yeni zirve seviyelerini test etse de gün içerisinde kar satışları da görüldü. Bu kapsamda USDTRY Ekim kontratı günü yatay ve 3,1040 seviyesinde tamamladı.

 

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki sakin seyir göz önünde bulundurularak kontratın güne yatay seyir ile başlamasını beklemekteyiz. USDTRY Ekim kontratında 3,15 direnci önemini korumaya devam ederken, 3,10-3,05 bandı destek konumunda bulunuyor.

 

ALTIN/USD Kontratı

 

Dün dünya genelinde güçlü dolar eğilimi hareketi kısa süreli dinlenirken, altında sınırlı tepki alımları görüldü. Söz konusu tepki alımları paralelinde Altın Ekim kontratı günü %24 değer kazancı ile  1257 US$ seviyesinde tamamladı.

 

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne sınırlı düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

 

EURUSD Kontratı

 

Dün dünya genelinde güçlü dolar eğilimi hareketinin kısa süreli dinlenmesine rağmen EURUSD paritesinde yükselişler kalıcı olamadı. Bu kapsamda EURUSD Ekim kontratı günü  yatay ve  1,1046 seviyesinde tamamladı.

 

Sabah saatleri itibariyle zayıf seyrin görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.