Alan Yatırım’dan Güne Bakış

DÜN NE OLDU?

 

BIST 100 ENDEKSİNDE TCMB TOPLANTISI ÖNCESİNDE YÜKSELİŞ DEVAM ETTİ…

TL’de son dönemdeki değer kaybı nedeniyle TCMB’nin bugünkü toplantısında faiz indirimine ara verebileceği beklentisi ile TL’nin %2 değer kazanmasından BIST 100 Endeksi olumlu etkilenerek günü %1,1 yükselişle 79,210 seviyesinden tamamladı. TL, TCMB’nin Eylül toplantısından sonra bir aylık süreçte %4,7 değer kaybetmiş ve BIST 100 Endeksi de %4,6 gerilemişti. TCMB Toplantısı öncesinde beklentimiz paralelinde BIST Bankacılık Endeksi %1,1 ile BIST Sanayi Endeksinin %0,7’lik getirisinin üzerinde performans göstermeye devam etti.

 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

 

SAAT 14:00 TCMB FAİZ KARARI ve SAAT 14:45 AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZ KARARLARI BUGÜN İÇİN ANA GÜNDEM…

BIST Hisse piyasaları açısından bugün saat 14:00’da açıklanacak TCMB faiz kararı önemli olacak. İki hafta öncesinde ekonomistlerin büyük çoğunluğu 25 baz puan indirim beklemekte idi. Mevcut durumda TL’deki değer kaybı ile bu beklenti biraz zayıflamış durumda ve TCMB bu toplantıda faiz indirmeyebilir beklentisi oluştu. Bizim beklentimiz yine de ekonominin 3. çeyrekte yavaşladığı, enflasyonda düşüşün sürmesi ve TL’deki değer kaybının mevcut durumda enflasyon beklentilerini bozacak düzeyde olmaması nedeniyle TCMB’nin bu toplantıda da 25 baz puan indirim yapabileceği şeklinde. Faiz indirimi gerçekleşirse son dönemde BIST Endeksinde yükselişle bu beklentinin satın alınması nedeniyle kısa vadeli satışlar görülebilir.

 

ŞİRKET HABERLERİ

 

TTKOM…Sınırlı Negatif… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 9 milyon TL (beklenti 90 milyon TL) net  kar ve 1.426 milyon TL FAVÖK (beklenti 1.400 milyon TL) açıkladı. Net kar beklentilerin altında kalırken FAVÖK beklentiler paralelinde geldi. (KAP)

 

AKGRT…Sınırlı Pozitif… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 18 milyon TL net  kar açıklayarak 2016/09 döneminde zarardan kara geçti. Şirket 2016/09 dönem net karı 5 milyon TL (geçen yıl aynı dönem 109 milyon TL zarar) şeklinde gerçekleşti. (KAP)

 

EREGL… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönem finansallarını bugün açıklayacak. Piyasa beklentisi 3. Çeyrek dönem için 526 milyon TL net kar ve 826 milyon TL net kar açıklayacağı şeklinde.

 

BIST 30 Kontratı

 

Ekim vadeli kontrat, TCMB faiz toplantısı öncesinde dün %1,46 yükselişle günü 97,125 seviyesinden tamamladı.

 

Bugün Ekim vadeli kontratta TCMB ve Avrupa Merkez Bankası faiz toplantılarından çıkacak kararlara bağlı olarak 96,0-98,0 gibi daha geniş bir bant içerisinde hareket beklemekteyiz. TCMB faiz toplantısı sonrasında kısmen kar realizasyonları görülebilir.

 

USDTRY Kontratı

 

Dün Merkez Bankası’nın bugün gerçekleştireceği toplantıya ilişkin söylemler Türk Lirası cinsinden varlıklar cephesinde tansiyonun sakinleşmesinde etkili oldu. Bunun paralelinde USDTRY Ekim kontratında kar satışları görülürken, kontrat günü %1,06 değer kaybı ile 3,0798 seviyesinde tamamladı.

 

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki tepki alımları göz önünde bulundurularak kontratın güne yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz. USDTRY Ekim kontratında 3,10 direnci önemini korumaya devam ederken, 3,07-3,05 bandı destek konumunda bulunuyor.

 

ALTIN/USD Kontratı

 

Dün dünya genelinde güçlü dolar eğiliminde kısa süreli dinlenme sürecine girerken altın görülen tepki alımları altını 1272 seviyesine kadar taşıdı. Yükselişler 1272 seviyesinde hız keserken, Altın Ekim kontratı günü %66 değer kazancı ile  1269 US$ seviyesinde tamamladı.

 

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

 

EURUSD Kontratı

 

Dün dünya genelinde güçlü dolar eğiliminde kısa süreli dinlenme sürecine rağmen, EURUSD paritesinde yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirildi. Bu kapsamda EURUSD Ekim kontratı dünü yatay ve  1,0974 seviyesinde tamamladı.

 

Sabah saatleri itibariyle zayıf seyrin görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.