Alan Yatırım’dan Hisse Notu

DÜN NE OLDU?

BIST 100 ENDEKSİ FED VE TCMB FAİZ KARARLARI SONRASINDA 90,000 SEVİYESİ ÜZERİNDE TUTUNMAKTA…

FED’in politika faizini %0,75’den %1,00’a ve TCMB’nin de geç likidite penceresinde faizleri %11,00’dan %11,75’e yükseltmesinin ardından söz konusu faiz kararlarının önceden fiyatlanması ve TL’de değer kazanmasına bağlı olarak BIST 100 Endeksi geçen haftada %1,0 yükseliş kaydetti.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

ÖNEMLİ BİR GÜNDEM MADDESİ OLMAMASI NEDENİYLE YATAY SEYİR…

Moody’s’in geçen hafta sonunda Türkiye’nin kredi notunu değiştirmezken kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirdi. Moody’s en son Eylül 2016’da Türkiye kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir altına indirmişti. Söz konusu kararla birlikte BIST 100 Endeksi’nde açılışta hafif düşüş olabilirse de kısa vadede piyasa üzerinde önemli bir etkisinin olmasını beklemiyoruz. Bu hafta veri takvimi açısından önemli veriler olmaması nedeniyle yurtiçi/yurtdışı piyasaların yatay seyir izlemesi beklenebilir. Sabah itibariyle Asya piyasaları karışık seyrederken ABD vadeli hisse piyasaları hafif düşüş yönlü görünüm sergilemekte.

ŞİRKET HABERLERİ

THYAO…Nötr… Şirketin Şubat 2017’de toplam yolcu sayısı, geçen senenin aynı dönemine kıyasla, %0,6 azalarak 4,1 milyon olarak gerçekleşti. İç hatlar yolcu sayısı, geçen senenin aynı dönemine göre %1,2 artarak 1,9 milyon oldu. Dış hatlar yolcu sayısı ise, geçen seneye göre %2,0 düşerek 2,2 milyon olarak gerçekleşti. Şubat 2017 yılında doluluk oranları ise, sırasıyla, iç hatlarda %79,0, dış hatlarda %72,7 ve toplamda %73,5 oldu. Şubat 2016 döneminde doluluk oranları sırasıyla, iç hatlarda %83,6, dış hatlarda %70,5 ve toplamda %72,1 olarak gerçekleşmişti. (KAP)

PRKME…Sınırlı Pozitif… Şirket, konsantre bakır üretim faaliyeti ile ilgili varlıklarının Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye 195 milyon USD + KDV bedelle, toplam 715,9 milyon TL + KDV satılmasına karar verildiğini açıkladı. Satış tutarının, 20 Mart 2017 tarihinde nakden ve peşinen tahsil edileceği belirtildi. Ayrıca, şirket, yatırımcılara, 2,097682 TL fiyatından ayrılma hakkı tanınacağı da bildirildi. Park Holding ve Turgay Ciner’e ait olan Konya Ilgın Elektrik Üretim A.Ş.’yi toplam 150 milyon USD’ye satın alınmasına karar verildiğini açıkladı. (KAP)

NETAS…Pozitif… Şirket, İçişleri Bakanlığı tarafından verilen 1 yıl süre ile kamu ihalelerine katılma yasağı kararının iptaline ilişkin açtığı davanın, şirket lehine sonuçlandığını açıkladı. (KAP)

BTCIM…Nötr… Şirket, Garanti Bankası ile bir yıl geri ödemesiz toplam beş yıl vadeli 70 milyon TL tutarında kredi anlaşması imzaladığını bildirdi. (KAP)

OZBAL…Negatif… Şirket, sermayesinin tamamını kaybetmesi nedeniyle, Borsa İstanbul tarafından uyarıldı. (KAP)

BRSAN…Nötr… Şirket, 02 Haziran 2016 tarihinde, pay başına 0,5057 TL kar payı dağıtacağını açıkladı. (KAP)