Alan Yatırım,Tcmb Faiz Toplantısına Kadar Olumlu Seyir Devam Edebilir…

DÜN NE OLDU?

 

BIST 100 ENDEKSİ BANKA HİSSELERİ ÖNCÜLÜĞÜNDE YÜKSELDİ…

TCMB’nin 20 Ekim Perşembe günü yapılacak olan faiz toplantısından 25 baz puanlık indirim beklentimizi korurken, toplantı öncesi birkaç günlük dönem için faiz indirimlerinden olumlu etkilenen bankacılık sektör hisselerinin ön plana çıkabileceğini belirtmiştik. Dün BIST Bankacılık Endeksi %2,5 yükseliş ile BIST 100 Endeksinin %1,2’lik getirisinin üzerinde performans gösterdi. BIST, Merkez Bankası faiz indirim beklentisine ek olarak ABD Doları’nda değer kazanma sürecinin Perşembe günü yapılacak Avrupa Merkez Bankası toplantısı öncesinde yavaşlaması eşliğinde global olumlu ortamdan da pozitif etkilendi.

 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

 

TCMB FAİZ TOPLANTISINA KADAR OLUMLU SEYİR DEVAM EDEBİLİR…

Sabah açıklanan Çin’in 3. Çeyrek dönem büyüme verisi %6,7 ile beklentiler paralelinde gelirken Asya piyasaları dünkü yükselişin ardından yatay seyretmekte. BIST 100 Endeksinde bugün dünkü yükselişin daha hafif şekilde sürmesini beklemekteyiz. BIST Hisse piyasalarında kısa vadede fiyatlanan gelişmeyi TCMB’nin faizlerdeki indirim ve munzam karşılıklarda azaltım sürecinden bankacılık sektörünün olumlu etkilenmesi şeklinde özetleyebiliriz. Ekim sonunda açıklanacak 3. çeyrek dönem bilançolarında bankacılık sektörünün karlılıklarını artıracak olması ve TCMB’nin faiz indirim sürecinin devam edebilecek olması BIST 100 Endeksini kısa vadede pozitif etkilemeye devam edebilir. Dış piyasalarda ise Çin’in büyüme verilerinin beklentiler paralelinde gelmesi ve ABD tarafında ise seçimler öncesinde anketlerde Clinton lehine gelişme global pozitif ortamı desteklemekte. 

 

ŞİRKET HABERLERİ

 

ESCOM…Pozitif… Şirket, 17 milyon TL değerinde gayrimenkul satışı yaptığını duyurdu. Yapılan açıklamada, satıştan 10.7 milyon TL kar edildiğini ve sonrasında binanın, satılan firmadan kiralanacağını belirtildi. (KAP)

 

PRKME… Sınırlı Pozitif … Şirket, 19 Ağustos 2016’da duyurduğu konsantrasyon tesisindeki bakım-onarım çalışmaları nedeniyle 60 gün süreyle durdurulan konsantre bakır üretiminin, programlandığı şekilde 19 Ekim 2016 tarihi itibariyle yeniden başladığını açıkladı. 60 günlük üretim duruşu nedeniyle şirketin, 2016 yılına ait üretim hedefleri tüvenan üretimi 1.250.000 ton, konsantre bakır üretim 60.000 wmt, yıllık ortalama tenör %1,1 şekilde revize edildi.

 

TTKOM… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönem finansallarını bugün açıklayacak.

 

BIST 30 Kontratı

 

Ekim vadeli kontrat, dün bankacılık sektör hisseleri öncülüğünde yükselen BIST 30 Endeksine paralel olarak günü %1,06 yükselişle 95,725 seviyesinden tamamladı.

 

Bugün Ekim vadeli kontratta sabah itibariyle paralel olarak yatay açılış beklemekle birlikte dünkü yükselişin hafif şekilde de olsa devamını beklemekteyiz. Sözkonusu kontrat için bugünk bant aralığı beklentimiz 95,5-96,5 şeklindedir.

 

USDTRY Kontratı

 

Ekim ayının başından bu yana piyasalarda hakim olan güçlü dolar fiyatlaması dün de devam etti. Türk Lirası gelişmekte olan ülke para birimlerinde görülen kitlesel harekete iştirak ederek dolar karşısındaki zayıf görünümünü sürdürdü. Bunun paralelinde USDTRY Ekim kontratı günü %14 değer kazancı ile  3,1128 seviyesinde tamamladı.

 

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki sınırlı fiyat hareketleri göz önünde bulundurularak kontratın güne yatay seyir ile başlamasını beklemekteyiz. USDTRY Ekim kontratında 3,15 direnci önemini korumaya devam ederken, 3,07-3,05 bandı destek konumunda bulunuyor.

 

ALTIN/USD Kontratı

 

Dünya genelinde güçlü dolar eğiliminin devam etmesine rağmen dün görülen tepki alımları altın fiyatlarını 1263 seviyesine kadar taşıdı. Yükselişler 1263 seviyesinde hız keserken, Altın Ekim kontratı günü %47 değer kazancı ile  1260 US$ seviyesinde tamamladı.

 

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne sınırlı düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

 

EURUSD Kontratı

 

Dün dünya genelinde güçlü dolar eğiliminin devam etmesi  ve beklentiler dahilinde açıklanan ABD enflasyon verileri EURUSD paritesindeki yükselişleri baskıladı. Bu kapsamda EURUSD Ekim kontratı yatay ve  1,0980 seviyesinde tamamladı.

 

Sabah saatleri itibariyle zayıf seyrin görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.