ALB Forex,Bist Bülten

PİYASALAR GÖRÜNÜM :

 

BİST100 endeksi dün 78.099 – 77.146 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.461 seviyesinde yüzde 0.25 değer kaybıyla tamamladı.

 

Yurtiçinde 2 yıllık gösterge tahvil faizindeki 11 baz puan yükseliş, borsadaki düşüş ve kur tarafındaki alıcılı görünümü destekler nitelikteydi. Kur tarafında ise ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 3 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesini kaydetmesiyle birlikte , doların küresel bazda güçlenmesi sonucu Temmuz ayındaki darbe girişiminin ardından görülen tarihi zirve seviye olan 3.0973 seviyesi dün tekrar test edildi. Dün yurtiçinde Ağustos ayına ilişkin cari denge 1.78 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde açık verdi. Açıklanan veri borsada hareketliliğe sebep olmazken , güne pozitif başlangıç yapan BİST, küresel piyasalardaki satıcılı görünüm ve MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksindeki geri çekilmeye paralel olarak günü satıcılı sonlandırdı. Ulaştırma endeksi yüzde 1.30’luk yükselişle en çok artış kaydeden sektör olurken , yüzde 1.81 ile en çok gerileyen endeks tekstil oldu. Bugün yurtiçi piyasalar için kritik bir veri akışı bulunmuyor.

 

ABD piyasalarında dün gözler Fed tutanaklarındaydı. 20-21 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen toplantıya ait tutanaklarda Fed üyelerinin faiz artırımının zamanlaması konusunda ayrışması dikkat çekti. Birçok Fed üyesinin, ekonomik gelişmelerin güçlü seyretmesi durumunda yakın zamanda faiz artırımına gitmenin uygun olduğunu vurguladığı ifadesi tutanaklarda yer aldı. Günü pozitif tamamlayan ABD borsalarında alımlara gayrimenkul, dayanıklı tüketim malları , kamu hizmeti dağıtım ve telekomünikasyon sektörlerinin öncülük ettiği görüldü. Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları ile Fed üyesi Harker’ın konuşması takip edilecektir.

 

Euro Bölgesi’ne baktığımızda Ağustos ayına ilişkin sanayi üretim verisi aylık bazda Ocak ayından bu yana en sert yükselişini kaydetti. Veri borsalara sınırlı alımlar getirse de bu görünüm kalıcı olmadı. Avrupa borsaları dün sert gerileyen Ericsson hisselerinin bilgi teknolojileri sektörünü etkilemesi sonucu negatif seyretti. Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’ya ait Eylül ayına ilişkin TÜFE verileri izleniyor olacak. Almanya’da enflasyonun beklentilerin üzerinde artış kaydetmesi önümüzdeki dönemde bölgenin geneline ilişkin pozitif sinyaller verebilir.

 

Asya seansında ise bu sabah açıklanan Japonya’ya ait üçüncül sanayi endeksi daralma beklentilerinin aksine yüzde 0.0 olarak gerçekleşirken , Çin’de ihracat son 7 ayın en sert gerilemesini yaşadı. Asya borsaları bugün itibariyle satıcılı görünüm sergilerken , benzer görünüm ABD vadelilerinde de etkili olmakta.

 

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

 

Teknik açıdan endeks 44 gündür 76.000-80.000 bant aralığında seyretmekte. Fiyatlamaların hareketli ortalamaların üzerinde sürdüğü BİST 100 endeksinde 78.500 direncinin aşılması durumunda, yatay bandın tepe noktası olan 80.000 seviyesi hedeflenebilir. Bu seviyenin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise alımlar hız kazanarak 82.300 seviyesine yükselişler görülebilir.

 

Endekste görülebilecek geri çekilmelerde 50 ve 200 günlük hareketli ortalamaların desteklediği 77.290 seviyesi kritik olacaktır. Bu seviyenin altında satış baskısı derinleşerek ilk olarak 76.300 ve ardından 75.000 seviyeleri hedeflenebilir.