ALB Forex’den BİST Bülteni

 

PİYASALAR GÖRÜNÜM :

 

BİST100 endeksi haftanın son işlem gününde 76.427 – 75.174 seviyeleri arasında işlem gördü ve haftayı 75.174  seviyesinde yüzde 1.55 değer kaybıyla tamamladı.

 

Haftanın son işlem gününde yurtiçinde Eylül ayına ait cari denge verisi takip edildi. Cari denge Eylül ayında piyasa beklentilerinin altında 1.68 milyar dolar açık verdi. OVP’de yıl açıklana sonu enflasyon tahmininin Eylül ayı itibariyle aşıldığı görülürken, cari denge verisinin piyasada hareketlilik yaratmadığı izlendi. Kur tarafında gün genelinde sınırlı geri çekilme mevcutken, 2 yıllık gösterge tahvil faizinde 26 baz puanlık bir yükseliş mevcuttu. BİST100’de de küresel piyasalardaki satış eğilimine paralel yüzde 1.5’in üzerinde  satışlar görüldü. Ülke CDS puanı  ise 289 puana yükseliş kaydetti. Bugün yurtiçinde veri akışı sakin geçecektir.

 

ABD’de veri akışının sakin geçtiği Cuma günü Michigan tüketici güveni 91.6 ile piyasa beklentilerini aşarken, son 5 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.  FED Başkan Yardımcısı Fischer, konuşmasında kademeli faiz artırımına uygun şartların olduğunu vurguladı ve FED’in azami istihdam seviyesine yaklaştığını belirtti. Küresel gelişmelerin FED’in hedeflerine doğru ilerlemesini yavaşlattığını belirten Fischer, gelişen ülke ekonomilerinin temel göstergelerinin geçen yıllara göre önemli derecede iyileştiğini ve bu nedenle ABD’deki normalleşmeyi daha kolay tolere edebileceklerini bildirdi. 13 – 14 Aralık’ta gerçekleşecek senenin son FOMC toplantısı öncesinde FED’in iki numaralı isminden gelen açıklamalar, yeni başkan Donald Trump’a rağmen FED’in faiz artırımı konusunda kararlı olduğunu gösterir nitelikteydi.

 

ABD borsaları karışık bir görünüm sergilerken,  enerji ve hammadde sektörlerindeki satışlar endeksleri baskılıyor. Bugün ABD’de Fed üyesi Kaplan’ın konuşması takip edilecektir.

 

 

Euro Bölgesi’nde haftanın son işlem gününde bölgenin önemli ekonomisi Almanya’ya ait enflasyon verileri izlendi. Veri piyasa beklentisine paralel aylık bazda yüzde 0.2, yıllık bazda ise yüzde 0.8 artış gösterdi. Trump rallisi ile sektörel olarak ayrışma gösteren Avrupa borsaları günü negatif sonlandırırken, Alman DAX endeksinin pozitif ayrıştığı gözlendi.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde Eylül ayına ilişkin sanayi üretimi verisi takip ediliyor olacak. Piyasa beklentisi aylık bazda yüzde 1.0 gerilemesi, yıllık bazda ise yüzde 1.0 artış göstermesi şeklinde olan verinin beklentilerin altında kalması Euro üzerinde sınırlı negatif hareketliliğe neden olabilir.

 

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

 

Fiyatlamaların hareketli ortalamaların altında seyrettiği BİST 100 endeksinde ilk etapta 73.500 seviyesi ve 72.500 desteği izleniyor olacak. Bu seviyenin aşılması durumunda satışların hız kazanarak 70.000 seviyesine doğru düşüşler görülebilir.

 

Endekste yükselişlerin örülmesi durumunda ilk etapta kırılan bant hareketinin dip noktası olan 76.500 direnci kritik olacaktır. Bu direncin kırılması durumunda 78.500 direnci ve üzerinde 80.000 seviyeleri hedeflenebilir.

 

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

 

Teknik açıdan endekste düşüşlerde ilk etapta 93.800 ve 91.700 destekleri ön planda olacak. Bu seviyenin kırılması halinde 90.090 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir.

 

Yukarıda ise 95.500 seviyesinin aşılması durumunda ilk olarak 96.500 ve ardından 97.700 dirençlerine doğru yükselişler görülebilir.