ALB Forex’den Piyasalara Bakış

PİYASALAR GÖRÜNÜM :

 

BİST100 endeksi haftanın son işlem gününde 77.677 – 76.756 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 77.554 seviyesinde yüzde 0.97 değer kazancıyla tamamladı.

 

Yurtiçinde iki yıllık gösterge tahvil faizi 5 baz puan yükselirken, BİST 100 endeksindeki alımlar haftalık bazda yüzde 1.5’e yakın olan kayıpları sınırladı.  Haftanın son işlem gününde gelişen ülkelere olan girişler yurtiçinde pozitif görünümde etkili oldu.  Kur tarafındaysa tarihi rekor seviyesine yükselişinin ardından küresel iyimserlikle kar satışlarının etkili olduğu görüldü. Bugün yurtiçinde Temmuz ayına ilişkin işsizlik oranı verisi takip edilecek. Piyasa beklentileri işsizlik oranının yüzde 10.7 gelmesi yönünde. Mayıs ayından itibaren tekrar yükseliş ivmesine giren işsizlik oranının piyasalara etkisinin sınırlı olması beklenmekte.

 

ABD gündeminde Cuma günü perakende satışlar yüzde 0.6, çekirdek perakende satışlarda yüzde 0.5 ile beklentilere paralel artış gösterdi.  Son 3 ayın en yüksek seviyesine ulaşan perakende satışlar  Fed’in  yıl sonuna kadar  faiz artırabilecek durumda olduğu  algısını pekiştirdi. Cuma günü Fed başkanı Yellen konuşmasında Büyük Depresyon’dan bu yana görülen en büyük ekonomik krizden çıkabilmek için faiz politikasındaki baskıyı yükseltmenin tek çare olduğunu ve bunu güçlü talep ve sıkı istihdam piyasası ile olabileceğini belirtti. Faiz artırımı ve uygulanan politikalar konusundaki endişelerine direkt değinmeyen Yellen,  FED’in ABD ekonomisinin potansiyelinin gerilediğine ilişkin endişelerin derinleştiğini ve bu durumu çözmek için agresif adımlar atmaya gerek duyabileceklerini söyledi. Yellen ayrıca faizleri uzun süre düşük tutmanın bedelinin faydalarından daha fazla olabileceğinin altını çizdi. Yellen’ın açıklamalarının ardından dolar endeksi ilk tepki olarak geri çekilse de, açıklamaların devamında kademeli yükselişin başladığı izlendi. Diğer yandan, FED’in Aralık ayına ilişkin faiz artırım beklentileri değişmeyerek 65.9’da sabit kaldı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri Yellen konuşmasının etkisiyle haftanın son işlem gününde tekrar yüzde 1.80 seviyelerine yükseliş kaydetti. Bugün ABD’de Ekim ayı için New York FED imalat endeksi, Eylül ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri takip edilecek.

 

Euro Bölgesi’nde Ağustos ayı ticaret dengesi 23.3 milyar euro ile piyasa beklentilerini aştı.  Bugün Avrupa tarafında Eylül ayına ilişkin TÜFE verileri takip edilecektir. Verinin beklenti üzerinde açıklanması Euro tarafında değer kazanımları görülmesine ve Euro Bölgesi ekonomisine ilişkin umutların canlanmasına neden olabilir.

 

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

 

Teknik açıdan endekste etkili olan 76.000-80.000 bant aralığındaki fiyatlamalar devam ediyor.  Fiyatlamaların hareketli ortalamaların altına sarktığı BİST 100 endeksinde 78.500 direncinin aşılması durumunda, yatay bandın tepe noktası olan 80.000 seviyesi hedeflenebilir. Bu seviyenin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise alımlar hız kazanarak 82.300 seviyesine yükselişler görülebilir.

 

Endekste satış baskısının devam etmesi durumunda bant hareketinin dip noktası olan 76.000 desteği kritik olacaktır. Bu seviyenin altında gelecek kapanışlarda ilk olarak 74.500 ve ardından 73.100 seviyeleri hedeflenebilir.

 

BİST 30 VİOP TEKNİK GÖRÜNÜM :

 

Teknik açıdan endekste aşağıda 93.900 seviyesinde Ağustos ayından itibaren tutunduğumuzu görüyoruz. 93.900 seviyesinin altında kalmamız halinde sert satış baskısı başlayabilir. Bu seviyenin altında önce 93.000 ve arkasından 91.500 desteğine kadar geri çekilme görülebilir.

 

Yukarıda ise saatlik bazda 50,100,200 birimlik hareketli ortalamaların geçtiği 95.000 direncinin üzerinde önce 95.600 ve arkasından 96.350 direncine kadar yükseliş yaşanabilir.