ALB Forex’den Piyasalarda Görünüm

PİYASALAR GÖRÜNÜM :

 

BİST100 endeksi dün 77.602 – 76.612 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 76.810 seviyesinde yüzde 0.84 değer kaybıyla tamamladı.

 

Dün küresel piyasalarda Çin’de düşen ticaret hacminin, global ekonomiye ilişkin endişeleri canlandırması , Fed’in faiz artırım sürecine yaklaşıyor oluşu ve volatil seyreden petrol fiyatları ile birlikte hızlanan satış baskısı yurtiçi piyasalarda da etkisini hissettirdi.

 

İki yıllık gösterge tahvil faizi 3 baz puan yükselirken , BİST 100 endeksindeki satışlar gün içerisinde yüzde 1’i aştı. Kur tarafında ise yeni tarihi rekor kaydedilirken , TL cinsi varlıklarda zayıflık devam etti. Dün en çok değer kaybeden endeks yüzde 1.91 ile bankacılık olurken, turizm, metal ana ve metal eşya endeksleri pozitif ayrışma gösterdi. Bugün yurtiçi piyasalarda kritik bir veri akışı bulunmuyor.

 

ABD gündeminde dün kritik bir veri akışı bulunmazken ,haftalık işsizlik başvurularının bir önceki ay olduğu gibi 1973 yılı Kasım ayından bu yana en düşük seviyesini tekrarladığı görüldü. Günü satıcılı tamamlayan ABD borsalarında  enerji, ha m madde ve bankacılık sektörleri en çok değer kaybeden sektörler oldu. Bugün tüketime dayalı ABD ekonomisi  için açıklanacak perakende satışlar verileri kritik olacaktır. Perakende satışlarda görülebilecek beklentiler üzerinde bir artış , önümüzdeki döneme ilişkin enflasyon beklentilerini de şekillendirebilecekken , borsalarda perakende şirketlerine alım getirebilir. Benzer şekilde son durumda yüzde 65.9 oranında seyreden Aralık ayına ilişkin faiz artırım beklentilerinde, olumlu gelecek veri sonrası yükseliş kaydedilebilir.

 

Euro Bölgesi’nde dün açıklanan ÜFE aylık bazda Mayıs 2015’ten bu yana en sert yükselişini kaydederken , veri piyasalarda hareketliliğe neden olmadı. Dün güne Çin endişeleri ile birlikte negatif başlayan Avrupa borsaları günü satıcılı tamamlarken, düşüşlere bankacılık, bilişim ve medya sektörleri hisselerine gelen satışlar öncülük etti. Bugün Euro Bölgesi’nde ticaret dengesiverisi takip edilecektir.

 

Asya seansında ise bu sabah enflasyon verileri takip edildi.  Çin’de TÜFE piyasa beklentileri üzerinde artış kaydederken, ÜFE 2012 yılından bu yana ilk kez artış kaydetti. Yapılan açıklamada enflasyondaki artışta bölgede etkili olan tayfunların tarım ürünlerine zarar vermesi sonucu fiyatlarda yaşanan artışın etkili olduğu belirtildi. Japonya’da ise ÜFE aylık bazda değişim göstermezken , yıllık bazda piyasa beklentileri dahilinde daralma gösterdi. Bu sabah Asya borsaları karışık bir görünüm sergilerken , Japonya borsalarında yükselen petrol fiyatlarının etkisiyle enerji sektörüne gelen alımlar sonucu yükseliş etkili olmakta. Benzer  şekilde ABD vadelilerinde de pozitif bir görünüm hakim.

 

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

 

Teknik açıdan endekste etkili olan 76.000-80.000 bant aralığındaki fiyatlamalar devam ediyor.  Fiyatlamaların hareketli ortalamaların altına sarktığı BİST 100 endeksinde 78.500 direncinin aşılması durumunda, yatay bandın tepe noktası olan 80.000 seviyesi hedeflenebilir. Bu seviyenin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise alımlar hız kazanarak 82.300 seviyesine yükselişler görülebilir.

 

Endekste satış baskısının devam etmesi durumunda bant hareketinin dip noktası olan 76.000 desteği kritik olacaktır. Bu seviyenin altında gelecek kapanışlarda ilk olarak 74.500 ve ardından 73.100 seviyeleri hedeflenebilir.