ALB Forex’den VIOP bülteni

PİYASALAR GÖRÜNÜM:

 

Asya seansında Japonya’da Ağustos ayına ilişkin cari denge verisi takip edildi. İlgili dönemde cari denge piyasa beklentilerinin üzerinde 2,0 trilyon yen fazla verdi. Gerek petrol fiyatlarındaki yükseliş gerekse Japon yeninin dolar karşısındaki değer kayıplarının devam ediyor olması Asya piyasalarında pozitif görünüm sağlamakta.

 

Euro Bölgesi’nde açıklanan Ekim ayı Sentix yatırımcı güveni 8.5 puan ile Brexit’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Diğer yandan Almanya ekonomisi Ağustos ayında piyasa beklentilerinin üzerinde 20 milyar euro ticaret fazlası verdi. Gerek gelen olumlu veriler gerekse petrolde yaşanan yükselişlerin ardından Avrupa borsaları primli kapanışlar gerçekleştirdi.

 

Bugün Almanya ve Euro Bölgesi’nde Ekim ayına ilişkin ZEW ekonomik güven endeksleri açıklanacak. Verilerin olumlu gelmesi borsalardaki mevcut pozitif görünümü destekleyebilir.

 

ABD piyasalarının Columbus Day tatili nedeniyle tatil olduğu günde, ABD başkan adayları arasındaki münazara takip edildi. Yapılan bu ikinci münazarada, ilk münazara gibi Clinton’in bir adım öne çıkması risk iştahında artışa neden oldu. Petrolde yaşanan yükselişlerin de etkisiyle ABD vadelileri dünü alıcılı kapadı.

 

Yeni güne bakıldığında ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1.76 seviyelerinde seyrederken ABD vadelileri ise dünkü pozitif seyrin ardından bugün kar satışlarıyla gerilemekte.

Bugün ABD tarafında açıklanacak önemli bir veri akışı bulunmamakta.

 

İstanbul’da Pazar günü başlayan ve 13 Ekim’de sonlanması beklenen Dünya Enerji Kongresi’nde OPEC ve OPEC dışı üyelerin petrol arzını kısmaya yönelik açıklamaların etkisiyle petrol fiyatlarında volatilite oluştu ve petrol gün içerisinde yüzde 4’e varan değer kazanımları elde etti.

 

Petrol tarafında bugün akşam saatlerinde Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanacak haftalık ham petrol stokları izlenecek. Stok verilerinin ardından petrolde mevcut yükselişlerin devam etmesi borsalara pozitif yansımaya devam edebilir.

 

Yurtiçinde dün sanayi üretim verileri açıklandı. Ağustos ayı için açıklanan veri aylık bazda yüzde 9.4 artış ile beklentilerin oldukça üzerinde açıklanırken, yıllık bazda beklentilere paralel yüzde 2.2 artış gösterdi. Temmuz ayında son 11 yılın en sert düşüşünü yaşayan sanayi üretiminde, Ağustos ayında imalat üretiminde ki  yüzde 10.8 artış sanayi üretimindeki yükselişe öncülük etmekte. Açıklanan olumlu veriye rağmen kur tarafında yükseliş yaşandı. TL, dün dolara karşı en çok değer kaybeden para birimi olurken dolar endeksindeki yükseliş ve 2 yıllık gösterge tahvil faizlerinin 6 baz puan artış göstermesi yaşanan değer kaybını destekler nitelikteydi. BİST100 ve BİST30 endeksleri de günü negatif sonlandırdı.

 

BİST 30 KONTRATI:

 

Teknik açıdan kontratta 94.000 desteği önemli olacaktır. Bu desteğin kırılması durumunda 92.600 ve daha sonrasında 90.500 destekleri hedeflenebilir.

 

Kontratta yukarıda ilk olarak 96.000 direnci takip edilecek. Bu direncin aşılması durumunda 97.400 hedeflenebilir.

 

VİOP USDTRY KONTRATI:

 

Teknik açıdan kontratta yukarı yönlü güçlü eğilim devam etmekte. Bu aşamada 3,0970 direnci takip ediliyor. Bu direncin üzerinde gelebilecek olası kapanışlarda 3,1180 ve 3,1500 dirençleri hedeflenebilir.

 

Kontratta aşağıda 3,0650 desteğinin kırılması halinde önce 3,0400 ve ardından 3,0250 seviyeleri takip edilebilir.

 

VİOP ALTIN KONTRATI:

 

Teknik açıdan kontratta satış baskısı devam 1254 desteğinin kırılması durumunda 1245 ve daha sonrasında 1215 hedeflenebilir.

 

Kontratta yukarıda ise ilk etapta 1270 direnci izlenecektir. Bu direncin aşılması durumunda 1285 ve 1297 seviyeleri hedeflenebilir.