ALB Forex’den VIOP Bülteni

PİYASALAR GÖRÜNÜM:

 

Asya seansında Çin’de Eylül ayına ilişkin ticaret verileri takip edildi. İlgili dönemde ticaret dengesi 41.99 milyar dolar fazla verdi. Beklentiler 53 milyar dolar fazla verileceği yönündeydi. Diğer yandan ihracat yüzde 10 gerileyerek son 7 ayın en sert düşüşünü kaydetti. İthalat ise yüzde 1.9 oranında daraldı. Gerek Çin’den gelen olumsuz veriler gerekse dünkü Fed tutanaklarının ardından Japon yeninin dolar karşısında değer kazanmasının etkisiyle Asya borsaları satıcılı görünüm sergilemekte.

 

Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi Ağustos ayında aylık bazda yüzde 1.6 artış ile Ocak ayından bu yana en sert yükselişini gösterdi. Gelen olumlu veriye rağmen Euro’nun dolar karşısındaki zayıf seyri devam etti.

 

Avrupa borsaları bilgi teknolojileri ve gayrimenkul sektörleri öncülüğünde satıcılı görünüm sergilerken, bankacılık sektörünün pozitif ayrışması dikkat çeken bir unsur oldu.

 

Bugün Almanya’dan Eylül ayına ilişkin enflasyon verisi açıklanacak. Açıklanacak verinin piyasa üzerinde etkisi sınırlı kalabilir.

 

ABD’de dün 20-21 Eylül’de gerçekleşen FOMC toplantısına ait tutanaklar yayınlandı. Tutanaklar detaylı olarak incelendiğinde yetkililerin yakın zamanda faiz artırımı beklediklerini, bununla birlikte faiz artırımının zamanlaması konusunda görüş ayrılıklarının derinleştiğini ortaya koydu. Tutanaklara göre FED yetkililerinin çoğu gelişen enflasyon baskılarının birkaç işaretini gördüklerini belirtirken, istihdam piyasasında bir miktar atıl kapasitenin devam ettiğine inandıklarını gösterdi. Diğer yandan bazı yetkililer, faiz artırımının ertelenmesinin Fed’in kredibilitesini aşındırabileceğine yönelik endişelerini paylaştı. Tutanakların  yayınlanmasının ardından  Aralık ayındaki faiz artırım beklentilerinde önemli bir değişiklik yaşanmadı.

 

ABD borsaları faiz artışının kademeli ve yavaş olacağı beklentileriyle birlikte günü yataya yakın pozitif kapadı. Petrol fiyatlarında yaşanan değer kayıpları neticesinde enerji sektöründe satışlar ön plandaydı. Yeni günde ABD vadelilerindeki aşağı yönlü hareketlerin devamını izlemekteyiz.

 

Yurtiçinde dün Ağustos ayına ilişkin cari denge verisi takip edildi. İlgili dönemde cari denge beklentilerden fazla 1.78 milyar dolar açık verdi. Ocak-Ağustos döneminde cari açık bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.209 milyar dolar azalarak, 23.457 milyar dolar oldu.

 

Dolar küresel bazda değer kazanımlarına devam etmesi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişin gelişen ülke para birimlerinin baskılamasının etkisiyle dolar kuru tarihi zirve olan 3.0973’ü tekrar test etti. Kurdaki yükselişin yanı sıra 2 yıllık tahvil faizindeki 11 baz puanlık yükselişin etkisiyle Bist100 ve Bist30 endeksleri günü değer kayıplarıyla tamamladı.

 

Bugün gündemimizde yurtiçine ilişkin önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

 

BİST 30 KONTRATI:

 

Teknik açıdan kontratta 94.000 desteği önemli olacaktır. Bu desteğin kırılması durumunda 92.600 ve daha sonrasında 90.500 destekleri hedeflenebilir.

 

Kontratta yukarıda ilk olarak 96.000 direnci takip edilecek. Bu direncin aşılması durumunda 97.400 hedeflenebilir.

 

VİOP USDTRY KONTRATI:

 

Teknik açıdan kontratta yukarı yönlü güçlü eğilim devam etmekte. Bu aşamada zirve seviye olan 3,1180 direnci takip ediliyor. Bu direncin üzerinde gelebilecek olası kapanışlarda 3,1500 ve 3,1800 dirençleri hedeflenebilir.

 

Kontratta aşağıda 3,0830 desteğinin kırılması halinde önce 3,0650 ve ardından 3,0400 seviyeleri takip edilebilir.

 

VİOP ALTIN KONTRATI:

 

Teknik açıdan kontratta satış baskısı devam etmekte. 1250 desteğinin kırılması durumunda 1240 ve daha sonrasında 1215 hedeflenebilir.

 

Kontratta yukarıda ise ilk etapta 1270 direnci izlenecektir. Bu direncin aşılması durumunda 1285 ve 1297 seviyeleri hedeflenebilir.