DeutcheBank’dan Varant Analizi

Pusula saat 09:50 civarındaki piyasa değerleriyle hazırlanmıştır. Açılış Pusulasını görüntülemek için tıklayınız.

Yurtiçi haberlere baktığımızda gündemde İstanbul’da gerçekleşmekte olan 23. Dünya Uluslararası Enerji Kongresi ve enerji alanındaki gelişmelerin olduğunu görüyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün bu kongrenin ardından yaptıkları görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme sürecinin hızla devam edeceğine olan inancının tam olduğunu ifade etti. Putin, Türkiye’den ihraç edilen ve kısıtlama olan bazı kalemlerin Rusya’ya tekrar ithalatını açmakta olduklarını ve Türkiye’ye doğalgaz indirimi sağlanması konusunda mutabık kaldıklarını söyledi. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türkiye’ye yapılacak indirim için Gazprom’a belirli rakamlar üzerinde çalışma yapma talimatı verildiğini belirtti.

Maliyeti 12.5 milyar doları bulması beklenen ve Karadeniz’in altından geçerek Rus gazını doğrudan Türkiye’ye taşıyacak Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi için hükümetler arası anlaşma Enerji Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak tarafından imzalandı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin, Ağustosta geçen yılın aynı ayına göre %2.2, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise Ağustosta Temmuz aynına oranla %9.4 artmış olduğunu da hatılatalım.

OPEC üyeleri tarafından üretimin azaltılacağına dair artan beklentilerle beraber dün petrolün son bir yılın zirvesine yakın seviyelere çıktığını hatırlatalım. Bu gelişme küresel piyasaları da pozitif etkilemiş olarak görünüyor. S&P 500 Endeksi %0.46, DAX Endeksi de %1.27 yükselişle kapandı. Japon Nikkei endeksi ise zayıf yenin de desteklemesiyle %1.1 artış gösterdi.

Altın, yatırımcıların Fed’in bu yıl faiz artırımına gideceğine yönelik artan beklentileri fiyatlamasıyla birlikte değer kaybetti. ABD’nin muhtemelen tam istihdam seviyesine ulaşmadığını ve enflasyonun hedefin altında olduğunu belirten Chicago Fed Başkanı Charkes Evans, faiz artırımına yavaş gidilmesi gerektiği uyarısında bulundu. Fed’in bu yıl faiz artıracağı beklentisinin de etkisiyle Türk Lirası diğer gelişen ülke para birimlerine paralel olarak dolar karşısında değer kaybettiğini ve bu sabah 3.08’e kadar yükseldiğini de ekleyelim.

Dün varantlarda işlem hacmi itibari değer olarak 1,07 milyar TL, adet bazında 50 milyon lot oldu. En çok işlem gören varant DXDHJ, en çok yükselen OZDNE ve en çok düşen ise VADSD oldu.Ekonomik Gündem

  • 12:00 Almanya ZEW Mevcut Koşullar Endeksi (Eki) (beklenti: 55.5, önceki: 55.1)        
  • 12:00 Almanya ZEW Ekonomik Hissiyatı (Eki) (beklenti: 4.3, önceki: 0.5)        
  • 12:00 EUR ZEW Ekonomik Hissiyat (beklenti: 6.3, önceki: 5.4)        
  • 15:55 ABD Kırmızı Kitap (Aylık) (önceki: -0.4%)        
  • 17:00 ABD Fed İşgücü Piyasa Koşulları Endeksi (beklenti: 55.5, önceki: 55.1)        

Şirket ve Piyasalardan Haber Başlıkları

  • Ekonomide 15 Temmuz’un izleri silindi (Hürriyet)
  • ‘3. Nükleer Santral projesi arayışındayız ‘ (Dünya)
  • Yıldırım: “Hedefimiz Mavi Akım’dan sonra TANAP” (Sabah)
  • Türkiye’ye doğalgaz müjdesi (Vatan)
  • Bakan Akdağ: 11 bin personel alacağız (Vatan)