Deutsche Securities’nın Piyasa Değerlendirmesi

Deutsche Securities Menkul Değerler A.Ş., Deutsche Bank AG’nin hisse senedi fiyatlarında son günlerde görülen oynaklığın bankanın günlük işleyişine önemli bir etkisi olmadığını bildirdi. Deutsche Bank AG tarafından Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumlar Tebliği’nin (II-15.1) “Haber veya Söylentilerin Doğrulanması” başlıklı 9. maddesine istinaden KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”Deutsche Bank AG, 2005 ve 2007 yılları arasında ihraç ettiği ve yüklendiği konut ipoteğine dayalı menkul kıymetler (RMBS) ve ilgili menkul kıymetleştirme faaliyetleri ile ilgili hukuk davalarında uzlaşmak için Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ) ile müzakarelere başlamıştır. Basında yer alan 14 milyar Amerikan Dolar miktarı, bir başlangıç miktarı olup son ceza miktarını göstermemektedir. Adalet Bakanlığı Deutsche Bank AG’den karşı teklif istemiştir.
Deutsche Bank AG’nin bu hukuki taleplere ilişkin uzlaşmaya niyet ettiği rakam, hiçbir şekilde 14 milyar Amerikan Doları rakamına yakın bir tutar değildir, çok daha aşağıdadır. Bu konudaki görüşmeler henüz
başlangıç aşamasındadır ve devam etmektedir. Geçmişte benzer uluslararası bankaların vakaları göz önüne alındığında, bu görüşmelerin sonucunda, Deutsche Bank AG, uzlaşma miktarının belirtilen rakamdan çok daha düşük seviyelerde gerçekleşmesini beklemektedir.

Deutsche Bank AG’nin mali durumu oldukça sağlamdır. Banka son yıllarda bilançosundaki piyasa ve kredi riskini önemli miktarda azaltmıştır. Likidite açısından Deutsche Bank AG’nin 215 milyar EURO likit rezervleri bulunmaktadır. Deutsche Bank AG’nin şu an için sermaye artırımı planı bulunmamaktadır. İkinci çeyrek itibariyla bankanın çekirdek sermaye yeterliliği %10,8 seviyesindedir. 2007’den beri banka sermayesini yaklaşık iki katına çıkarmış ve likit rezervlerini 3 kattan fazla arttırmıştır. Aynı dönemde riske maruz değerlerinin büyüklüğü yarı yarıya azalmıştır. Avrupa Bankacılık Otoritesi’nin son stres testleri Deutsche Bank AG’nin en kötü senaryoda bile uluslararası Avrupa bankaları arasında en az seviyede kredi kaybına maruz kalacağını ortaya çıkarmıştır. Deutsche Bank AG’nin hisse senedi fiyatlarında son günlerde görülen oynaklığın bankanın günlük işleyişine önemli bir etkisi yoktur.”