Gözler Merkez Bankalarında İken Piyasalar

Küresel piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın bugün yapacağı toplantı ve ABD başkanlık tartışmalarıyla yön bulurken, yurt içinde en önemli gündem maddesi Merkez Bankası’nın faiz kararı olacak.

ABD’de başkan adayları Clinton ve Trump başkanlık münazaralarının sonuncusunda karşı karşıya geldi.Clinton’ın son karşılaşmada da önde bitirdiği görüşleri ağır bastı.Başkan adayı Trump’ın Meksika’yı hedef alan söylemleri ve sınırdan kaçak giriş-çıkışları engellemek için duvar yaptıracağına dair açıklamaları tedirginlik yaratmasının etkisi ile gelişmekte olan ülke para birimlerinde dalgalanma yaşandı.

Bu haftanın ikinci yarısından beri hızla yükselen ALTIN, AMB toplantısı öncesinde de yükseliş devam ediyor. Dört gündür yükselen değerli metal iki haftanın en yüksek seviyelerinden işlem görüyor. Altın fiyatlarının yönünü, AMB’nin parasal gevşeme programının geleceğine dair gelecek açıklamalar belirleyecektir.

Rekorlar kıran USDTRY, bir önceki gün 3,11’in üzerine kadar çıkarak rekor tazeleyen dolar dün Merkez Bankası’nın bu ay faiz indirimine ara verebileceği beklentisinin yükselmesiyle 3,07’nin altına kadar indi. Kur yeni güne de 3,0660 seviyelerinde başladı.

BIST 100 endeksi ise güne yüzde 0,18 yükselişle 79 bin 355 puandan girdi.