integral Forex’in Piyasa Beklentileri

Piyasa Beklentimiz

 

BIST endeksi Fed ve TCMB gibi gündemlerin ılımlı geçmesi ile birlikte yeniden 90000 seviyesinin üzerinde seyirler gösterdi. Ancak bu noktalarda bir miktar sınırlı hareketler izliyoruz ve yukarı yönlü momentumun azaldığını görmekteyiz. Moody’s’in görünümümüzü negatife düşürmesinin TL üzerinde fazla bir etkisinin olmadığını görmekteyiz. Bunun endeks üzerinde de etkisinin olmasını beklemiyoruz. Diğer yandan ABD Dolarındaki gevşek seyrin bu haftada sürmesi durumunda yurtiçi piyasalar pozitif bir hafta geçirebilir. Strateji olarak 88800 seviyesinin altına gerilemeler olmadıkça pozisyonları korumakta fayda var. Bu hafta gündem olarak rahat bir hafta görünüyor.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 Endeksi 90000 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Endekste 89500 seviyesinin altına gerileme olmadıkça yatay seyirler sürebilir. Aksi durumda endekste kar satışları güçlenebilir.

Dirençler: 98828 / 91400 / 92000

Destekler: 90000/ 89500 / 88800

 

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BIST 30 Endeksinde 110200 seviyesi üzerindeki seyirler korunduğu sürece 111700 direncini geçmeye yönelik denemeler devam edebilir. Aksi durumda 108800 desteğine doğru geri çekilme oluşabilir. VIOP endeks kontratında yeni pozisyon için beklemekte fayda var. Endeksin 111700 seviyesini geçmesi durumunda uzun pozisyon, 11200 seviyesinin altına gerilemesi durumunda kısa pozisyon denenebilir.

Dirençler Bist-30: 111700 / 112500 / 113800

Destekler Bist-30: 110200 / 108800 / 104000

 

Küresel Ekonomik Gelişmeler

 

Türkiye

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s açıklamasında, Türkiye’nin kredi notu görünümünü “Durağan”dan “Negatif”e çekerken, kredi notunu ise “Ba1” seviyesinde tuttu. Açıklamalarında, ülkenin büyüme görünümündeki zayıflamanın, bütçe ve dış finansmana yönelik artan baskıların ve Türkiye’nin sonuç olarak yaşadığı kredi şoku riskindeki artıştan dolayı gerçekleştiği belirtildi. Not görünümünün negatife çevrilmesinde ise Eylül ayından bu yana ülkenin kredi profiline yönelik iç ve dış baskıların maddi olarak arttığına vurgu yapıldı.

TCMB, 1 hafta vadeli döviz depo ihalesinde TL faizini %11.75’e yükseltirken, miktarı 1 milyar dolarda sabit bıraktı. Dolar faizi %1 seviyesinde gerçekleşti. TCMB’nin TL depo karşılığı 1 milyar dolarlık döviz depo ihalesine, 1.55 milyar dolar teklif geldi.

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Cemil Ertem açıklamalarında, Fed’in kararının TCMB’nin kararında çok belirleyici olmadığını ancak elini rahatlattığını belirtti. Geç likidite penceresinin bir para politikası aracı olduğunu ve TCMB’nin bunu kullanmasının kendi insiyatifinde olduğunu vurguladı. Türkiye’ye sermaye ve fon girişlerinin olduğunu, önümüzdeki dönemde rekor seviyelerde olacağını düşündüğünün altını çizdi.

ABD

ABD’de sanayi üretimi şubat ayında beklentilerin altında %0 olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı -%0.3’den -%0.1’e revize edildi. Aynı dönemde, kapasite kullanım oranı %75.4 olarak gerçekleşirken, bir önceki ayın rakamı %75.3’ten %75.5’e yukarı yönde revize edildi.

ABD’de Michigan tüketici güven endeksi mart ayında beklentilerin üzerinde 97.6 olarak açıklandı.

ABD’de öncü gösterge şubat ayında beklentilerin üzerinde %0.6 olarak gerçekleşirken, bir önceki aya göre değişim göstermedi.

Avrupa

İngiltere Başbakanı T. May açıklamasında, İngiltere’nin AB’den ayrılmasını aşamalı bir yaklaşımla kabul edeceklerini belirtti.

ŞİRKET HABERLERİ

AKIN TEKSTİL / ATEKS – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı Kamulaştırma Müdürlüğü tarafından Şirkete gönderilen 27.01.2016 tarihli  yazı ile Şirketin maliki bulunduğu Bakırköy’de kayıtlı 51.383 m2 alanlı taşınmazın  tamamının pazarlık (uzlaşma) sureti ile satın alınmasının düşünüldüğü ve 15 gün içinde Kamulaştırma Müdürlüğü’ne müracaat edilmesi istenildiği bildirildi.

DO & CO AKTIENGESELLSCHAFT / DOCO – Şirket, 17.03.2017 tarihi itibariyle gurme mutfaklarının açılışı henüz gerçekleşmediğini duyurdu.

NETAŞ TELEKOMÜNİKASYON / NETAS – Şirket, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8. İdari Dava Dairesi’ne yapılan istinaf başvurusu sonucunda verilen karar uyarınca ilgili dava Şirket lehine sonuçlanmış olup İçişleri Bakanlığı tarafından verilen 1 yıl süre ile kamu ihalelerine katılmaktan yasaklama kararı iptal edildiğini bildirdi.

TEMAPOL POLİMER PLASTİK / TMPOL – Şirket, kayıtlı sermaye tavanının geçerlilik süresinin Uzatılmasına ilişkin SPK başvurusunun yapılmasına karar verdiğini bildirdi.

TÜRK TELEKOMÜNİKASYON / TTKOM – Türk Telekom ve PTT güçlerini bir kez daha birleştirerek, sahip oldukları gayrimenkullerin günümüz koşullarında en iyi şekilde değerlendirilmesi ve finansal kazanım elde edilmesi amacıyla yeni “Gayrimenkul Değerleme ve İşbirliği Ön Protokolü” imzaladı.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. / EKGYO – Şirket, Avrupa Konutları Başakşehir projesi kapsamında üretilen 27 adet ticari bağımsız bölüm KDV Dahil toplam 82.350.000 TL muhammen bedel üzerinden, 08.04.2017 tarihi saat 12.00 de Avrupa Konutları Başakşehir Satış ofisinde açık artırma ihale yöntemi ile satışa sunulacağını duyurdu.

BATIÇİM BATI ANADOLU ÇİMENTO SANAYİİ A.Ş. / BTCIM – Şirket, Türkiye Garanti Bankası A.Ş. ile bir yıl geri ödemesiz toplam beş yıl vadeli 70 Milyon TL tutarında kredi anlaşması imzalandığını bildirdi.

ORMA ORMAN MAHSULLERİ İNTEGRE SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / ORMA – Şirket, çalışan Türkiye Ağaç ve Kağıt Sanayii İşçileri Sendikası üyeleri adına; Türkiye Ağaç ve Kağıt Sanayii İşçileri Sendikası ileTürkiye Ağaç ve Kağıt Sanayii  İşverenleri Sendikası arasında yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması nedeniyle Türkiye Ağaç ve Kağıt Sanayii İşçileri Sendikası tarafından grev kararı alınması üzerine,  Türkiye Ağaç ve Kağıt Sanayii  İşverenleri Sendikası da lokavt kararı aldığını bildirdi.