İntegral Menkul Değerler BIST Günlük Bülten

Piyasa Beklentimiz

 

Endekste 78300 seviyesi üzerinde satışların karşılanıp karşılanmaması önemli olacak. Satışların karşılanması durumunda tepki alımları görülebilir. Aksi halde satışlar güçlenmeye devam edecektir. Kurdaki hareket piyasaların dikkatinde kalmaya devam edecek görünüyor. Diğer yandan Suriye ile ilgili gelişmeler ve içerideki gelişmeler yine etkili olabilir.

 

 

BIST 100 Endeksi

Endekste satışlar 78300 desteğinde karşılanmaya çalışıyor. Ancak bunun güçlü olduğu söylenemez. Endeksin 78300 seviyesi üzerinde kalmakta başarısız olması durumunda satış baskısı artabilir ve ilerleyen günlerde 77000 seviyelerine doğru geri çekilmeler görebiliriz. Endekste 77000 seviyelerine doğru geri çekilmeler kabul edilebilir karşılanabilir. Ancak daha aşağı seviyeler tehlikeli olacaktır.

Dirençler: 79300-80800-82800

Destekler: 78300-77200-76100

 

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksi 96300 desteğinin altında kapanış sağladı. Endeksin 96300 seviyesi üzerine yükselmekte başarısız kalması durumunda satış baskısı ilerleyen günlerde artacaktır. Bu durumda 94200 seviyesine kadar olan düzeltmeler normal karşılanabilir. Ancak daha aşağı seyirlerin oluşması durumunda 93200 seviyesine doğru satışlar derinleşebilir. Endeksin 96300 seviyesi üzerine yeniden yükselmesi durumunda ise tepkiler güçlenebilir.

Dirençler Bist-30: 96300-97600-98800

Destekler Bist-30: 94200-93200-91800

 

Küresel Ekonomik Gelişmeler

 

Türkiye

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamalarında, TL’nin Dolar karşısındaki değer kaybıyla ilgili olarak endişe duymadıklarını belirtti.

Borsa İstanbul, saat 9:30 olan başlangıç saatini saat 10:00’a, kapanış saatini ise 17:40’tan 18:10’a uzattı.

ABD

ABD ekonomisi 2016 yılının üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde %2.9 büyüdü. Beklentiler %2.6 seviyesindeydi. Veriye bakıldığında kişisel tüketim harcamaları, ihracat, özel sektör stokları, federal hükümet harcamaları ve konut dışı sabit yatırımlar büyümede pozitif katkı sağlayan gruplar. Buna karşılık sabit konut yatırımları, yerel hükümet harcamaları ise büyümede negatif etki eden faktörler olmuş. Büyümedeki ivmelenmede ise etkili faktörler özel sektör stokları, ihracat ve federal hükümet harcamaları olduğu söylenebilir. Aynı dönemde, kişisel tüketim harcamaları %2.1 ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları da beklentilerin üzerinde %1.7 olarak açıklandı.

ABD yapılacak Başkanlık seçimleri öncesinde FBI’ın aday olan H.Clinton’un e-posta kullanımının yeniden soruşturmaya açtığını duyurdu.

Avrupa

Euro Bölgesi tüketici güveni Ekim ayında beklentiler çerçevesinde -8.0 olarak açıklandı.

Almanya’da enflasyon Ekim ayında aylık bazda %0.2 ve yıllık bazda %0.7 olarak gerçekleşti.

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Benoit Coeure açıklamalarında, faizlerin çok uzun süre kalmasının ilerleyen süreçte ekonomi üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini ve önlemlerin etkinliğini bozabileceğini belirtti. Enflasyonun hedefin altında kalmaya devam etmesinin oluşturduğu bir risk olduğunu ve hanehalkı firmaların enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize etmelerine neden olabileceğinin de altını çizdi.

Japonya

Japonya’da Eylül ayına ait sanayi üretimi aylık bazda %0.0, yıllık bazda ise %0.9 oranında bir artış ile bir önceki ayın altında bir görünüm sergiledi.

Petrol

OPEC’in Viyana’da düzenlediği teknik toplantıda üreticiler arasında herhangi bir anlaşma söz konusu olmadı. Toplantıda Azerbaycan Enerji Bakanı N.Aliyev, Irak ve İran’ın petrol üretimini azaltmak yerine arttırmaya istekli olduğunu belirtti.

 

ŞirketHaberleri

ARÇELİK  / ARCLK – Şirket, %45, ana ortağımız Koç Holding A.Ş.’nin %5 oranında pay sahibi olduğu müşterek yönetime tabi ortaklığımız Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Arçelik-LG) yönetimi ve faaliyetlerine ilişkin olarak Arçelik A.Ş, Koç Holding A.Ş. ve LG Electronics, Inc arasında, 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçerli olmak üzere yeni bir Ortaklık Sözleşmesi imzaladığını bildirdi. Yeni ortaklık döneminde Arçelik-LG, mevcut durumda üretilen Ev Tipi Klima’ların (RAC) yanısıra, ticari klima pazarında beklenen büyümeye hazırlık amacıyla Ticari Klima (CAC) da üretecektir.

BAGFAŞ BANDIRMA / BAGFS – Şirket, Granül AS ve Granül ASN kimyevi gübrelerini üretecek bir tesisin kurulmasına yönelik yeni bir gelişmenin olmadığını duyurdu.

ATA GYO / ATAGY – Nevşehir İline kayıtlı taşınmaza ilişkin yapı ruhsatı 27/10/2016 tarihi itibariyle alındığını bildirdi.

YAPI VE KREDİ BANKASI / YKBNK – Banka, MTN programı kapsamında yurtdışında ihraç edilecek 35.000.000 RON (Rumen Leyi) tutarındaki borçlanma aracına ilişkin ihraç belgesinin SPK tarafından onaylandığını bildirdi.

İZMİR DEMİR ÇELİK / IZMDC – Şirket, bağlı ortaklığı İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. ile China Western Power Industrial Co., Ltd. arasında ön anlaşmanın devam ettiğini duyurdu.

ZORLU ENERJİ / ZOREN – Şirket, Dedeli Yatırım İnşaat Taahhüt Elektrik Dağıtım Sanayi Ticaret AŞ, Sebahattin Yıldız, Vahip Yıldız, Cihan Yıldız, Musa Yıldız, Sinan Yıldız ve Hilal Yıldız’ın hissedarları oldukları Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış AŞ’nin mevcut ve ödenmiş paylarının tamamının belirli mali koşulların ve mevzuatta öngörülen yasal şartların gerçekleşmesi halinde Şirket tarafından satın alınmasına karar verildiğini bildirdi.

 

SİLVERLİNE ENDÜSTRİ / SILVR – Şirket, bağlı ortaklıkları Silver Ankastre Mutfak Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Gümüş-Mak Endüstri ve Ticaret A.Ş.nin şirket tarafından devir alınması suretiyle birleşme kararı aldığını bildirdi.

AKMERKEZ GYO/ AKMGY – Şirket, 2014 yılı Genel Kurul gündemine ait bazı kararların iptali istemli davaya ilişkin olarak mahkemece 16.02.2017 günü saat 14:20’ye bırakılmasına karar verildiğini bildirdi.

KARSAN OTOMOTİV / KARSN – Şirket 460.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin 600.000.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilen 140.000.000 TL nominal değerli paylar 13.10.2016 ile 27.10.2016 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılmış olup, Kullanılmayan payların nominal değeri 549.936,525 TL’dir.

VAKIF GYO / VKGYO – T.C. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, kapalı zarf ihale usulü ile satışa sunulan, Ankara İlindeki arsaya, Vakıf GYO ve Obaköy Adi Ortaklığı’nca verilen teklif olumlu sonuçlandığını bildirdi.

REYSAŞ GYO / RYGYO – Şirket, portföyünde yer alan İzmir İli depolama alanı “Martı 07 Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti.”ye 01/12/2016 tarihinden itibaren 5 seneliğine kiraya verilmiş olup, 5 senede yaklaşık KDV dahil 1.900.000 TL gelir elde edileceğini bildirdi.

BANTAŞ BANDIRMA / BNTAS – Şirket, Çorlu-Tekirdağ ve Karacabey-Bursa entegre tesisleri için açılan Teneke Ambalaj ihalesinin 1.175.615,00 TL + Kdv Bedellik kısmını Bantaş Bandırma Ambalaj San. Tic. A.Ş. olarak kazanmış olup, sözleşme 01 Kasım 2016 – 30 Nisan 2017 tarihleri arasında ki dönemini kapsayacağını bildirdi.

KERVANSARAY YATIRIM HOLDİNG / KERVN – Şirket, İflas erteleme talebinde bulunan bağlı ortaklığı Mintay Dış Ticaret Tekstil San.A.Ş. hakkında bir gelişme olmadığını bildirdi.

ÖZAK GYO / OZKGY – Şirket portföyünde yer alan varlıklardan Hayat Tepe’de bulunan 3,781,500.00 TL + KDV ekspertiz değerli 4 adet konut, tamamı peşin ödemeli toplu satış yapılması nedeniyle 3,287,128.71 TL + KDV’ne satıldığını bildirdi.

ACISELSAN ACIPAYAM SELÜLOZ / ACSEL – Şirket aktifinde bulunan 171.432 metre karelik aktiflerin Denizli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’na Yapılan İmar Değişikliği hakkında bir gelişme olmadığını bildirdi.

GÜBRE FABRİKALARI / GUBRF – Şirket Negmar Denizcilik Yatırım A.Ş.’deki hisselerinin satışı amacıyla ihaleye çıkılmasına ve tekliflerin alınmasına, alınan tekliflerin Yönetim Kurulu tarafından 18.11.2016 tarihindeki Yönetim Kurulu toplantısında değerlendirilerek karara bağlanması için satış hazırlıklarının yapılmasına ve bu kapsamdaki ilgili tüm iş ve işlemlerinin yapılması hususunda İdare’nin yetkili kılınmasına karar verdiğini bildirdi.

 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Çekince: Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Ulukartal Holding A.Ş. ve İntegral Menkul Değerler A.Ş.’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.