Meksa FX’den Forex Bülteni

Bilindiği üzere Çarşamba gecesi FED Haziran ayı FOMC toplantı kararlarını açıklamış ve gerek karar metninde gerekse Başkan Yellen’in yapmış olduğu basın toplantısında güvercin ifadelere ağırlık vermişti. Bu gelişmenin sonucu olarak ABD doları ve devlet tahvillerinde değer kayıplarının hız kazandığını görsek de bu etkinin uzun sürmediği dikkatlerden kaçmadı. Tabi fiyatlamaların terse dönmesinin en önemli nedeni BREXİT endişeleri olmaya devam ediyor. Dün açıklanan anketlerde yine ayrılıkçıların AB’de kalma taraftarlarına göre önde olması olduğunun görülmesi sonucu piyasalarda risk alma iştahında azalma gece saatlerine kadar devam etti. Bu sayede ABD dolarına gelen talep ile birlikte GBP ve Euro satışlarının hız kazanması sonucu dolar endeksinde ( DXY ) yükseliş hareketlerinin oluştuğunu gördük. Fakat oldukça önemli bir gelişmenin piyasalarda yaşanan bu satış baskısının hafif de olsa önüne geçtiği önemle vurgulayalım. İngiltere’de İşçi Partisi milletvekili Jo Cox AB’den ayrılması yanlısı bir saldırganın uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi Britanya’da şok etkisi yarattı. Jo Cox’un AB’de kalınması yönünde kampanyaya destek veren bir vekil olduğu biliyor. Bu gelişme ile birlikte ayrılık yanlısı birinin AB’de kalma yanlısı bir vekili öldürmesi İngiltere halkının 23 Haziran’da ki referandumda AB yanlılarını destekleyebileceğini algısı oluştu. Bu sayede Euro ve GBP tarafında yaşanan değer kazançları ABD dolarında değer kaybına neden oldu. Ons altın fiyatlarında da düşüş hareketinin oluştuğunu not edelim.

BREXİT’e ilişkin dün anketlerin yanında takip edilen bir diğer önemli gelişme de BOE’nin faiz kararı ve ardında ekonomiye yönelik yapacağı yorumlardı. Banka, piyasa beklentileri doğrultusunda %0.50 olan faiz oranlarında ve aylık 375 Milyar sterlin değerinde ki varlık alım miktarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Piyasanın bu adımı daha önce fiyatlaması dolayısıyla tüm dikkatler bankanın BREXİT’e yönelik yorumları üzerindeydi. Bu noktada BOE, referandumun piyasalar ve güven kanalları yoluyla global ekonomi için risk unsuru teşkil ettiğini ve İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda GBP’de keskin bir gerilemenin yaşanabileceği uyarsında bulundu. Tabii bu açıklamaların GBP ve EURO üzerinde negatif etki yarattığını not edelim.

BREXİT endişelerinin aynında piyasanın odaklandığı diğer gelişmeler ise Euro Bölgesi ABD’de açıklanan TÜFE datalarıydı. İlk olarak Euro Bölgesi verilerini incelersek çekirdek TÜFE verilerinin ve manşet TÜFE’nin yıllık bazda beklentilere paralel gerçekleştiğini gördük. Mayıs ayına ilişkin aylık bazda ise %0.3 olan beklentilerin aksine %0.4 oranında artış yaşanmış durumda.

ABD’de ise Çekirdek TÜFE rakamlarında sürpriz yokken manşet verilerin beklentileri karşılayamadığını görüyoruz. Enflasyon datasının beklentilerin altında kalmasının mevcut konjonktürde sürpriz olmadığını belirtmek gerekiyor.

ABD’de takip edilen diğer datalar olan Philadelphia FED imalat endeksinin 1.1 olan beklentilerin üzerinde 4.7 endeks değeri seviyesinden açıklanmasının yanında ve işsizlik maaşı başvuruları datasının beklentilerden yüksek gelerek olumsuz bir sinyal ürettiğini gözlemledik.

Dün fiyatlamaların hangi gelişmeler ile yön bulduğunu kısaca analiz etmemizin ardından bugün piyasanın hangi gelişmelere odaklanacağını daha hatırlatalım:

Haftanın geneline göre daha sakin bir gün olacak. İlk olarak Euro Bölgesi’nde Yıllık bazda birinci çeyreğe ilişkin maaş verileri takip edilecek. Gelirlerdeki artışın iç talebi destekleyerek enflasyon yaratacak bir etkide bulunacağı beklentisi var. Dolayısıyla gelire yönelik veriler özellikle gelişmiş ülkelerde en önemli datalar konumunda bulunuyor.

ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları dataları izlenecek. Konut sektörüne yönelik bu verilerin pozitif açıklanması ülke ekonomisi için olumlu bir görüntü oluşturacaktır.

CAD bazlı pariteler ile ilgilenen yatırımcıların ise Kanada’da açıklanacak Mayıs ayına yönelik enflasyon verilerini dikkatle takip etmesi gerekiyor. Özellikle çekirdek veriler bir hayli önemli. Beklenti yıllık bazda %2.1, aylık bazda ise %0.3 artış olacağı yönünde. Manşet bazda ise aylık olarak %0.5 ve yıllık olarak da %1.6 yükseliş olacağına ilişkin beklenti hâkim.

EUR/USD Analizi

Paritenin dün 1.1220 desteğini aşağı yönde geçmesi ile birlikte 1.1130 seviyesine kadar gerileme yaşasa da bu seviyelerde kalıcılık sağlayamayarak yeniden 1.1220 seviyesini aştığını görüyoruz. Böylelikle toparlanma hareketlerinin devam etmesi ile birlikte 1.1260 direncinin aşılmaya çalışıldığını gözlemlemekteyiz. Şayet bu seviyesinin aşılabilmesi durumunda kısa vadede yükselişin devam etmesi açısından önem verdiğimiz 1.1290 direnci hedef konumunda bulunmaktadır. Bu direncin aşılabilmesi durumunda 1.1330 ve 1.1360 seviyelerine doğru yükseliş devam edebilir. Paritede aşağı yönde hareketlerin oluşması durumunda işse 1.1220 desteğini takip etmeyi sürdürmekteyiz Bu destek seviyenin bir kere daha kırılabilmesi durumunda 1.1170 – 1.1140 ve 1.1100 destekleri yeniden hedef konumuna yerleşebilir.

Ons Altın Analizi

İngiltere’de İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox’un öldürülmesinin ardından BREXİT’e yöneldik kampanyaların durdurulduğunun açıklanması ve İngiliz halkının AB’de kalma yönünde oy kullanacağı algısının güçlenmesi risk alma iştahının artmasını sağladı. Bu sayede 1315 direncinin test edilmesinin ardında ons altın fiyatlarında sert bir gerileme hareketi yaşandı ve fiyatlar 1282 desteğinin aşağısını test etti. Bu sabah itibari ile 1282 seviyesinin hemen üzerinde işlemlerin oluştuğunu izlemekteyiz. Gün içerisinde yukarı yönde hareketlerin yeniden hız kazanabilmesi durumunda kısa vade 1289 – 1295 ve 1304 seviyelerinin takip edilebileceğini düşünmekteyiz. Bununla birlikte 1289 direninin aşılamaması sonucu gerileme hareketlerinin devam edebilmesi durumunda 1278 desteğinin aşağı yönde geçilerek 1271 ve 11264 desteklerinin kısa vadede hedef konumuna yerleşebileceğini söyleyebiliriz.

USD/TRY Analizi

Paritenin dün 2.9600 direncine yaklaşmasının yanında BREXİT’e yönelik beklentilerin iyileşmesi sonucu ABD’de olarına gelen satışların etkisinde kalarak yeniden 2.9400 – 2.9130 bandına girdiğini görmekteyiz. Dolayısıyla bandın kırıldığı yön hareketin devamı açısında bir hayli önemli olacaktır. Şimdilik 2.9170 desteğinin üzerinde tutunma çabalarını gördüğümüz için 2.9400 direnini takip edeceğiz. Gün içerisinde bu direnç seviyesinin aşılabilmesi durumunda 2.9600 ve 2.9750driençleir hedef konumuna yerleşebilir. Bununla birlikte 2.9270 desteğinin üzerinde kalıcılığın sağlanamaması durumunda ise 2.9130 kısa vadede önemli olsa da bu destek seviyesinin kırılması durumunda 2.9000 ve ardından 2.8800 seviyeleri hedef konumuna yerleşebilir.

GBP/USD Analizi

BREXİT endişeleri ile 1.4000 seviyesine kadar gerileyen  paritenin dün İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox’un seçim bölgesinde öldürülmesinin ardından referanduma yönelik kampanyaların durdurulması ve AB’de kalma yönünde oy kullanılacağı algısının güçlenmesi sonucu yükseliş hareketine hız verdiğini görmekteyiz. Bu sayede 1.4300 direncine ulaşılmış durumda. Fakat ilk denemede bu seviyenin aşılamayarak 1.4240 desteğine doğru geri çekilme yaşandığını da belirtelim. Gerilemenin devamı açısından 1.4240 desteği takip edilmelidir. Bu destek seviyenin aşağı yönde geçilebilmesi durumunda 1.4170 ve ardından 1.4090 destekleri yeniden hedef konumuna yerleşebilir. Paritede yukarı yönde hareketlerin devam edebilmesi içinse 1.4300 direncinin aşılmasını görmek gerekiyor. Bu yönde fiyat oluşumunun gerçekleşmesi ile birlikte 1.4330 ve 1.4390 seviyeleri hedef olarak takip edilebilir.

USD/JPY Analizi

103.50 desteğine ulaşması sonucu paritede yükseliş hareketinin hız kazandığını ve bu sayede 104.60 seviyelerinin üzerini test edildiğini izledik. Fakat 104.60 seviyesinin üzerinde kalıcılığın sağlanamadığını görmekteyiz. Bu sayede yeniden gerileme hareketinin oluştuğunu izliyoruz. Böylelikle 103.90 desteği ilk takip edilecek seviye konumunda bulunuyor. Gün içerisinde bu destek seviyesinin de aşağı yönde geçilebilmesi durumunda 103.50ve ardından 103.00 destekleri kısa vadede hedef konumuna yerleşebilir. Yuları yönde hareketlerin oluşması durumunda ise 104.60 seviyesi ile birlikte kısa vadede 105.00 direninin bir hayli önemli olduğunu ve bu direnç seviyesinin aşılabilmesi durumunda 105.50 direninin ön plana çıkacağın düşünmekteyiz.

Ham Petrol Analizi

Petrol fiyatlarında bir süredir gözlemlediğimiz gerilemenin dün de devam ettiğini gördük. Bu sayede 46.30 desteğine ulaşıldığını ve bu seviyelerden toparlanma hareketlerinin oluşmaya başladığını görmekteyiz. Bu sayede 47.20 direncinin aşılma çabalarını takip etmekteyiz. BU direnç seviyenin aşılabilmesi durumunda ham petrol fiyatlarında yükseliş hareketinin devam edebileceğini ve bu durumda48.50 seviyesine kadar yükseliş sürebilme ihtimalinin artacağını düşünmekteyiz. Dolayısıyla 47.20 seviyesinin üzerinde kalıcılığın bu bağlamda önemli olduğunu düşünmekteyiz. Bununla birlikte 46.30 desteğini dikkatle takip etmeyi de sürdüreceğiz. Şayet bu destek seviyenin kırılabilmesi durumunda ham petrol fiyatlarında gerilemenin hız kazanabileceğini ve 45.30 ile 44.60 desteklerinin kısa vadede öne plana çıkabileceğini düşünmekteyiz.

MEKSA YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.

Eren Can ÜMÜT/ Analist