SPK’nın Son Anketinde Euro’da Bir Artış Beklentisi

Yüz elli altı bir düzey yönetici tarafından yanıtlanan 2016 yılı Mayıs ayı anketine ilişkin soru bazında değerlendirmeler aşağıda verilmektedir.

Katılımcıların gösterge bono faiz oranına ilişkin olarak %56’sı önümüzdeki ay, %40’ı önümüzdeki altı ay, %42’si ise önümüzdeki bir yıl artış beklememektedir.

ABD dolarında, katılımcıların %52’si önümüzdeki ay değişim beklemezken, %60’ı önümüzdeki altı ay ve %67’si önümüzdeki bir yıl artış beklemektedir.

Euro’ya ilişkin olarak katılımcıların %51’i önümüzdeki ay değişim beklemezken, %55’si önümüzdeki altı ay ve %64’ü önümüzdeki bir yıl artış beklemektedir.

Katılımcıların %56’sı önümüzdeki ay, %41’i önümüzdeki altı ay BIST-100 endeksine ilişkin değişim beklemezken, %50’si önümüzdeki bir yıl için yükseliş beklentisine sahiptir.

BIST pay piyasası işlem hacmine ilişkin olarak katılımcıların %63’ü önümüzdeki ay, %44’ü önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, %51’i önümüzdeki bir yıl için yükseliş beklentisine sahiptir.

Halka açılacak şirket sayısına ilişkin olarak katılımcıların %78’i önümüzdeki ay, %51’i önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, yıllık dönem için artış bekleyen katılımcıların oranı %49 olarak gerçekleşmiştir.

Özel sektör borçlanma araçlarının ihracına ilişkin olarak önümüzdeki ay katılımcıların %66 ile çoğunluğu değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemler için koşullarda iyileşme beklentisi ağırlık kazanmış, bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla %51 ve %54 olarak gerçekleşmiştir.

Katılımcıların %69’u önümüzdeki ay, %55’i önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, %50’si önümüzdeki bir yıl BIST kıymetli madenler ve taşlar piyasası işlem hacminde artış olacağını beklemektedir.

VİOP işlem hacmine yönelik olarak katılımcıların %61’i önümüzdeki ay değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönem için artış bekleyen katılımcıların oranı sırasıyla %47 ve %58 olarak gerçekleşmiştir.

Katılımcıların %63’ü önümüzdeki ay, %48’i önümüzdeki altı ay yabancı yatırımcı oranına ilişkin olarak değişim beklemezken, %47’si yıllık dönem için artış beklemektedir.

Reel kesimin yurtdışı borçlanma durumuna ilişkin olarak katılımcılar %67 ile önümüzdeki ay, %46 ile 6 aylık dönemde değişim beklemezken yıllık dönemde artış beklentisi ağırlık kazanmış, bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla ve %53 olmuştur.

BIST pay piyasası yatırımcı sayısına ilişkin katılımcıların %68’i önümüzdeki ay, %50’si önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, %44’ü önümüzdeki yıl artış beklemektedir.