Türk Lirası Rekorlar Kırıyor

Türk Lirası dün Dolar  karşısında 3,0974 ile tarihi düşük seviyeyi gören Türk Lirası bu sabah da rekor seviyelere geriledi. Dolar/TL bu sabah 3,1040 seviyesinin üzerini görerek rekorunu yeniledi.

USDTRY Paritesini Etkileyen Faktörleri Sıralamak Gerekirse;AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın kısa sürede başkanlık sistemini de içeren anayasa değişiklik tekliflerini TBMM’ye getirecekleri yönündeki açıklamalar etkileyen faktörlerin en başında geliyor.Diğer faktörler ise;gelişen para piyasalarındaki negatif ayrışma,Fed’in atacağı adımların belirsizliği ve FED başkanlarından gelen çok sesli açıklamalar, Amerika Seçimleri,Deutchebank Süreci ve Brexit Sürecini Yönetmeye Çalışan İngiltere yükselişi besleyen diğer faktörlerdir.

Ayrıca Küresel piyasalarda ise;bugün gelen Çin’in ihracat verileri de etkili oluyor.Zayıf gelen Çin ihracat verisiyle yen karşısında doların geri çekildiği görüldü. Dolar 2,5 ayın zirvesinden aşağıya inme eğilimi gösterirken, dolar endeksi de 98 seviyelerine geldi.

Geçtiğimiz dönemlerde USDTRY’nin dalgalandığı fiyat bandı değişti.3,10 psikolojik bir seviye iken bu seviye geçilmiş olması.3,10-3,20 fiyatları  arasında bant oluşturabilir.