Türk Telekom’dan Üçüncü Çeyrek Kar Açıkladı.

Türk Telekom Grubu 2016 yılının üçüncü çeyreğinde iki haneli gelir büyümesi kaydetti. Grup gelirleri yıllık bazda %11,4 artarak 4,1 milyar TL oldu. İnşaat gelirleri düzeltmesi hariç tutulduğunda gelir bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %8,7 büyüme kaydetti. Grup bir önceki yılın aynı dönemine göre FAVÖK1 rakamını %14,5 artışla 1,5 milyar TL’ye taşıyarak rekor çeyreksel FAVÖK kaydetti. FAVÖK marjı yıllık 0,9 yüzde puanlık artış kaydederek %35,3 olarak gerçekleşti.
Net kar TL’nin USD ve EUR karşısında değer kaybetmesinden olumsuz etkilendi.
Türk Telekom Grubu yılın üçüncü çeyreğinde güçlü abone büyümesi kaydetti. Mobil, genişbant ve Ev TV olmak üzere yüksek büyümeye sahip faaliyet kollarında net abone kazanımı 507 bin oldu ve Grup abone sayısı 38,5 milyona ulaştı.

2016 YILI ÜÇÜNCÜ ÇEYREK OPERASYONEL GELİŞMELER

– Genişbantta çeyrek bazda 119 bin net abone artışı gerçekleşti. Yılbaşından bu yana kaydedilen 429 binlik artış, halka arzdan itibaren kaydedilen en yüksek 9 aylık net abone kazanımı oldu
– Fiber abone tabanı bir önceki yıla göre %38 artışla 1,85 milyon olurken, fiber hane kapsamı rakamı 13,1 milyona ulaştı
– İkinci çeyrekte 219 bin kilometre olan Türk Telekom’un Türkiye’deki toplam fiber uzunluğu üçüncü çeyrek sonunda 223 bin kilometreye yükseldi
– Mobil abone sayısı üçüncü çeyrekte 342 bin artış kaydetti ve toplam abone sayısı 18,4 milyona yükseldi.Yılbaşından bu yana net abone kazanımı 1 milyonu aştı.
– Akıllı telefon data tüketimi yılın üçüncü çeyreğinde aylık ortalama 2.3GB olarak gerçekleşti
– Toplam erişim hattı son altı çeyrektir 12,9 milyonda sabit kaldı
– Ev TV abone sayısı bu çeyrekte kaydedilen 46 binlik net artış ile 590 bine ulaştı. Sene başından bu yana Ev TV’de 206 bin net abone kazanımı gerçekleştirildi.
Türk Telekom CEO’su Dr. Paul (Boulos H.B.) Doany 2016 yılı üçüncü çeyrek sonuçları hakkında şöyle konuştu:
“Türk Telekom ailesi ve çalışma arkadaşlarımla yeniden bir arada olmaktan onur duyuyorum. Bu güzel ülkenin her bir şehrinde varlık gösteren ve güçlü bir mirasa sahip olan bu şirkete liderlik etmek bir ayrıcalık. Bizi bekleyen fırsatlarla ilgili çok heyecanlıyım.

Türk Telekom, daha fazla değer yaratmak üzere güçlü yanlarını kullanmak için çok iyi konumlanmış durumda. Ürünve hizmetlerimizin başarılı bir şekilde operasyonel olarak birleşmesinin ardından, paydaşlarımıza en yüksek değeri sunabilmek için  organizasyonel yapımızın sadeleştirilmesini hızlandırmayı ve verimlilik artışı sağlayarak
performansımızı daha iyi seviyelere getirmeyi planlıyoruz.
Şirketimizin bugüne kadar attığı servis entegrasyonu adımlarının başarılı sonuçlarının, güçlü finansal performansa dönüştüğünü açıklamaktan mutluluk duyuyoruz. Türk Telekom 2016 yılının 3. çeyreğinde güçlü büyüme hızını sürdürdü. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla, bu çeyrekte bütün iş segmentlerimizin desteğiyle, konsolide gelirlerimizi inşaat gelirleri düzeltmesi hariç %9 artırarak 3,9 Milyar TL’ye çıkardık. FAVÖK yıldan yıla %14 büyüdü ve 1,5 milyar TL’ye ulaşarak tarihimizin çeyrek bazda en yüksek FAVÖK’ü oldu.
Türkiye’nin lider entegre telekomünikasyon şirketi olarak, senenin 3. çeyreğinde güçlü operasyonel performans göstermeye devam ettik. Abone tabanımıza 280 bin yeni abone ekledik ve toplam abone sayımızı 38,5 milyona çıkardık. Yüksek büyümenin gözlendiği genişbant, mobil ve TV alanında 450 bin yeni abone kazandık.
LTE hizmetlerinin ilk 6 ayının başarılı sonuçlarını sizlere sunmaktan özellikle memnuniyet duyuyoruz. Eylül ayı sonu itibariyle, akıllı telefon penetrasyonumuz %73’e çıktı ve akıllı telefon kullanıcısı olan müşterilerimizin %48’i LTE ile uyumlu biz cihaz kullanıyor. LTE lansmanıyla birlikte, abonelerimizin data kullanım düzeylerinde de büyük oranda artış gözlemledik. 2016 yılının 3. çeyreğinde akıllı telefon kullanıcısı olan abonelerimizin aylık ortalama data kullanımı 2,3 GB iken, LTE abonelerinin ortalama kullanımı 3,5 GB oldu ki bu durum LTE’nin mobil veri hizmetini nasıl geliştireceği ile ilgili açık bir işaret.
Markalarımızın birleşmesini takiben, bu çeyrekte bir adım daha attık ve gençlere yönelik mobil alt markamızı Selfy olarak yeniden markalaştırdık. Selfy ile genç segmentte konumumuzu güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Selfy yenilikçi teklif ve hizmetleriyle gençlere kendi seçimlerini yapma imkânı vermeyi hedefliyor.
Sabit tarafta gücümüzü artırmaya devam ettik. Fiber altyapımızı ülke genelinde 223bin km’ye çıkartırken, toplam homepass (fiber hane kapsama) sayımız da 13,1 milyona ulaştı. Bu çeyrekte 2008 yılından bu yana genişbantta en yüksek 3. çeyrek net artışını gördük ve genişbanttaki net artışların %90’ı fiberden geldi. Fiber abone tabanımız yıldan yıla %38 artarken, 50 GB üzeri kullanan abonelerimizin payı da %45’e çıktı.
Ben ve bu harika şirketin tüm çalışanları fark yaratmak, büyümeyi artırmak, maliyetleri azaltmak üzere bu şirketin üyesi olan herkesin tüm potansiyelini ortaya koymasını sağlayarak paydaşlara en iyi şekilde hizmet edebilmek ve 33 bin kişilik büyük bir ekiple daha büyük değerler yaratmak için her şeyin en iyisini yapacağız.”