Viop

VİOP nedir?

4 Şubat 2005’te işleme açılan vadeli işlem sözleşmelerinin alınıp satıldığı piyasadır.

VİOP’ta nasıl işlem yapılır?

VİOP piyasası iki yönlü bir piyasadır. Forex piyasası gibi hem yükselişte hem de düşüşlerde kar fırsatı sunar. Piyasada alış yönünde pozisyon aldığınızda “uzun pozisyon” açmış olurken düşü yönünde pozisyon aldığınızda ‘short pozisyon’ olarak adlandırılır.

VİOP’ta işlem yapabilmek için neler gerekir?

İşlem yapabilmeniz için bir aracı kurum veya bankada hesap açtırmanız gerekir.BİST yaptığınız hesapta VIOP’ta işlem yapamazsınız. VİOP’ta işlem yapabilmek için aracı kurumunuzla veya bankanızla ayrıca “türev araçlar çerçeve sözleşmesi” imzalamak durumundasınız.

VİOP’un avantajları nelerdir?

Riskten Korunma (Hedging)

Vadeli piyasalar yatırımcılara, sözleşmeye konu olan dayanak varlığın işlem gördüğü spot piyasalarda ortaya çıkabilecek fiyat değişimine karşı korunma olanağı sağlar.

Etkin Fiyat Oluşumu

Finansal Piyasalarda spot piyasanın yanında etkin faaliyet gösteren bir vadeli piyasanın varlığı fiyat oluşum mekanizmasının daha etkin çalışmasını sağlar. Vadeli piyasanın olması nedeniyle, dayanak varlık fiyatına ilişkin gelecek öngörüleri de devreye girdiği için spot piyasada oluşan fiyat sadece spot piyasanın olduğu duruma göre çok daha etkin olacaktır.

Yüksek Likidite

Vadeli piyasalar spot piyasalara göre daha düşük tutarlı yatırımla aynı miktarda dayanak varlık üzerine yatırım yapmaya olanak verdiğinden, daha geniş kitlelere yatırım yapma fırsatı sunarak her iki piyasasın da daha likit olmasını sağlar.

Kaldıraç Etkisi

Vadeli piyasalar yatırımcılara küçük miktarda yatırımla büyük miktarlı pozisyon alma ve kaldıraç etkisi yardımıyla yüksek kazanç elde etme imkanı sağlar. Ancak kaldıraç etkisi yatırımcı için, spot piyasaya göre çok daha hızlı ve büyük miktarda zarar etme riskini de içinde barındırır.

Portföy Çeşitlendirmesi

Vadeli piyasalar portföy yöneticilerine, portföy çeşitlendirmesi ve dolayısıyla da riskin yayılması açısından değişik seçenekler sunar.

Sentetik Pozisyonlar

Vadeli piyasalarda işlem gören ürünler kullanılarak spot piyasalarda işlem gören ürünlerinkine benzer getiri grafiği olan sentetik pozisyonlar oluşturulabilir. Bu özelliği nedeniyle vadeli piyasalar, piyasalarda etkinliğin artmasına ve spot piyasadaki fiyat dalgalanmalarının (volatilite) azalmasına yardımcı olur.

Vergi Avantajı

VİOP’da işlem gören pay senedi ve endekslerine dayalı sözleşmelerden elde edilen değer artış kazançlarına %0 stopaj uygulanmakta ve bu vergi avantajı diğer sermaye piyasası araçlarına göre yatırımcıya avantaj kazandırmaktadır.

VİOP’un dezavantajları nelerdir?

Arz ve taleple çalışan tüm piyasalarda olduğu gibi yatırımcı fiyat değişimi riski almaktadır.

Kaldıraç etkisi nedeniyle elde edilecek kârlar yüksek olmasına rağmen, kayıplar da aynı oranda yüksek olabilmektedir.

VİOP ne amaçla kullanılır?

VİOP’da temelde iki nedenle işlem yapılır. Bunlardan birincisi korunma(hedge) amacıyla yapılan işlemlerdir. İkincisi ise spekülatif işlemler yani fiyat hareketlerinden para kazanmak amacıyla yapılan işlemlerdir.

VİOP piyasasında işlem gören ürünler nelerdir?

VİOP piyasasında VİOP30(imkb30), VİOP100(imkb100), VİOPDolar(dolar), VİOPAltın(altın), VİOPEuro(euro), buğday ve pamuk sözleşmeleri işlem görmektedir. En çok işlem gören sözleşmeler ise VİOP30 ve VİOPDolar kontratlarıdır.

VİOP’ta vade kavramı nasıldır?

VİOP’da belirli bir anda farklı vadelerdeki 3 ayrı sözleşme işlem görmektedir. Örneğin; mart ayı içerisindeyken Nisan, Haziran ve Ağustos sözleşmeleri işlem görmektedir. Bunlar 3 farklı üründür ve tıpkı 3 farklı hisse senedi gibi alınıp satılabilirler. Nisan sonu geldiğinde Nisan vadeli ürün ortadan kalkacaktır ve Ekim vadeli kontratlar işlem görmeye başlayacaktır

VİOP’ta fiyatlar neye göre oluşur?

VİOP’taki ürünlerin her birinin dayanak varlığı mevcuttur. Örneğin; VİOP30’un dayanak varlığı spot hisse senedi piyasasındaki İMKB30’dur. VİOPDolar’ın dayanak varlığı ise Dolar kurudur. VİOP ürünlerinin fiyatları pratikte dayanak varlıkların fiyatlarına bağlıdır. Örneğin; hisse senedi piyasasındaki İMKB30’un değeri arttığında VİOP30’un değeri de genellikle artar.

VİOP piyasasında kâr-zarar nasıl oluşur?

VİOP30 sözleşmelerinde 1 kontrat(lot) uzun veya kısa pozisyon açmak için 750 TL teminat gerekmektedir. Bu durumda VİOP30 sözleşmelerinin her 1000 puanlık hareketinde 100 TL kazanılacak ya da kaybedilecektir

VİOP’ta sözleşme kodları nasıl belirlenir?

Sözleşme tipi, dayanak varlık, vade tarihi ve sözleşme büyüklüğünün standart olup olmadığı bilgisini içerecek şekilde oluşturulmuştur.

F VİOP SÖZLEŞMESİ TÜRÜ    1211 SO

F:Dayanak varlığın türü

1211:Vade tarihi (AAYY-Aralık 2015)

S:Standard